Test przedsiębiorcy ma być lekiem na lukę w PIT. Kto prowadzi działalność gospodarczą?

25 kwietnia 2019, 07:53 | Aktualizacja: 25.04.2019, 13:31
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
PIT podatki

PIT podatkiźródło: ShutterStock

Bardzo duże różnice w dochodach w tej grupie podatników to dobre uzasadnienie, by sprawdzać, którzy z nich rzeczywiście prowadzą działalność gospodarczą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (24)

  • DAn(2019-04-25 23:16) Zgłoś naruszenie 50

    "Z informacji zebranych przez Ministerstwo Finansów z połączonej bazy PIT i ZUS wynika, że 1 proc. najbardziej zamożnych przedsiębiorców uzyskuje jedną czwartą wszystkich dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych PIT-em. " A kto nie jak Forsal pisał o nierównościach - 1% najbogatszych ludzi posiada 80% kapitału. Przecież ci krezusi nie są na PIT lecz na CIT, kontrolując posiadane spółki prawa handlowego. No to jak to jest? Kiedy pisaliście prawdę o tych nierównościach? No i pomiędzy 25% a 80% to przepaść jest. Liniowy kłuje w oczy. A może ktoś podałby info, że podatnicy PIT płaca łącznie wyższe podatki niż wynoszą wpływy z CIT. Be o tym cichutko.

    Odpowiedz
  • B2B or not 2B ?(2019-04-25 17:01) Zgłoś naruszenie 160

    Temu rządowi nie są potrzebni samowystaczalni obywatele, którzy sa NIEZLEZNI od Państwa. Temu rządowi potrzebni są KLIENCI, którzy ustawia się w kolejce z wyciagniętą reką do panstwa i ktorym panstwo bedzie mogło DAC, a wiec być komuś potrzebne....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Programista z Warszawy(2019-04-25 16:57) Zgłoś naruszenie 152

    Powtorze !Przez 2 lata jak w ten sposób prowadząc swoją "firmę" oddałem Państwu Polskiemu w Podatku PIT i składkach ZUS prawie 100 tys zł a teraz okazuje się ze to ZA MAŁO? Że powinienem oddać drugie tyle, na krowe plus dziecko plus, mame plus na rencistów i emerytów plus, na lekarzy i nauczycieli i na ich głosy! Na tych wszystkich ktorzy ŻYJĄ ZA MOJE I DOMAGAJĄ SIĘ WIĘCEJ! Zwłaszcza Parlamentarzystów zwolnionych z podatków w ogóle! Ale chyba śnią jak myślą że dostaną chocby złotówke więcej odemnie! Jak nie przejde testu przedsiębiorcy to swoją działaność przeniosę na Słowacje albo do rep Czeskiej. Są juz firmy które umozliwiają zalozenie tam dzialalnosci przez internet. Na Słowacji nikomu nie przeszkadza i nikogo nie interesuje komu w Polsce wystawiam faktury, wiec zamiast 100 tys do budzetu, nie dostaną odemnie wiecej nic! Moje pieniądze popłyną za granicę! Pozdrawiam UCZCIWYCH nierobów na państwówce, rencie, 500+, NA MOIM!

    Odpowiedz
  • Wojciech K(2019-04-25 16:49) Zgłoś naruszenie 61

    Tylko siłą ludu złamiemy ten nieład, który się tutaj panoszy. FairPlay by Gwiazdowski górą!

    Odpowiedz
  • m(2019-04-25 16:32) Zgłoś naruszenie 15

    A jedno badanie na grupie poniżej jednego tysiąca osób jest miarodajne? Nie jest. i dobrze o tym wiesz, bo jak czytam, otarłeś się o podręcznik do statystyki.Z takimi badaniami jest tak samo jak ze statystykami inflacji. Niska inflacja nie oznacza, że jest tak samo odczuwalna dla różnych grup społecznych. A co do samozatrudnienia, to podałem przykłady grup zawodowych, w których zjawisko wypychania z etatu dalej istnieje. A Ty piszesz o dowodzie anegdotycznym. Rozumiem, że zakłamywanie rzeczywistości jest "naukowe"? Wystarczy jedno badanie przeprowadzone na niemiarodajnej próbie aby prawidłowo ocenić rzeczywistość? Co do problemów, to mamy je także dzięki wierze w statystyki i naukowe autorytety, które po dziś dzień nie rozumieją jak to możliwe, że takie siermiężne PiS jest u władzy. Przecież sondaże i statystyki były takie piękne. To przez ignorowanie "dowodów anegdotycznych" i wiarę w statystyki, u sterów rządu jest ten, kto jest a światli naukowcy, np. p. Lubnauer nie mogą się do tej pory połapać o co w tym chodzi i zaproponować niczego sensownego.

    Odpowiedz
  • do m(2019-04-25 14:37) Zgłoś naruszenie 103

    Widzę, że uaktywnił się tutaj pewien mitoman głoszący hasła o „przymusowym samozatrudnieniu”. Mitu, na którego nie dość, że nie ma poparcia w danych, to jeszcze są badania, z których jasno wynika, że takiego problemu nie ma lub jest to zjawisko marginalne. Na tym portalu 9 kwietnia tego roku pojawił się nawet artykuł pod tytułem: Przymusowe samozatrudnienie to mit. W Polsce przybywa firm jednoosobowych. — Polecam przeczytać, douczyć się i nie siać propagandy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Lajdon(2019-04-25 14:06) Zgłoś naruszenie 130

    Wystarczy wpisać w Google przeniesienie działalności gospodarczej Czechy lub Estonia by dowiedzieć się co będzie prawdziwym skutkiem ubocznym testu na przedsiębiorcę. Uciekną najbogatsi i zamiast płacić podatki wg skali liniowej w PL będą płacić je za granicą. Założenie spółki w Estonii trwa 14 dni i można wystawiać FV dalej. Tylko na rozdawnictwo PIS-u zamiast PIT-u z luką zostanie sama luka, bo zostaną Ci , którym się nie opłaca lub nie chce przenosić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jonasz Koran-Mekka(2019-04-25 12:37) Zgłoś naruszenie 342

    "Wysokie dochody wśród liniowców na jednoosobowej działalności gospodarczej w połączeniu z dużymi nierównościami dochodowymi w grupie samych przedsiębiorców to jeszcze nie jest twardy dowód, ale na pewno mocna poszlaka, że z systemem podatkowo-składkowym w tym przypadku jest coś nie tak." XD XD XD Czyli to, że przedsiębiorcom zaczęło się układać i mają większe zyski to znaczy, że coś jest nie tak. Jeszcze nierówności w dochodach mają kapitaliści przebrzydli. Przecież partia jasno powiedziała, że każda firma ma mieć równe dochody! XD Zakazać ustawowo bogacenia się! Nie będzie tak, że ktoś na przykład wymyśli dochodową usługę i jeszcze będzie chciał na tym zarobić! NIEDOCZEKANIE XD

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2019-04-25 11:33) Zgłoś naruszenie 275

    Czy ktoś wynajdzie lek na lukę w mózgach pisowców?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rabel(2019-04-25 10:56) Zgłoś naruszenie 273

    Dość z socjalizmem! Głosuję na Konfederację! Wolność, własność, rodzina!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marian(2019-04-25 10:01) Zgłoś naruszenie 315

    To koniec, będzie Wenezuela+, rozdają kasę roszczeniowcom (górnicy, rolnicy, nauczyciele, mundurowi, +500+), a dociskają śrubę pracującym którzy jeszcze zostali w Bolandzie, przy zwolnieniach dla zachodnich korporacji. Specjaliści uciekną, zostaną montownie w których będzie się zatrudniało Hindusów i Bangladeszy bo ci co zostaną będą siedzieć na socjalach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • df(2019-04-25 09:21) Zgłoś naruszenie 322

    Ale oni strzelą sobie w łeb tym testem. Po co jako informatyk mam siedzieć 16h przy komputerze i oddawać im połowę kwoty? Lepiej w tym czasie nic nie robić w PL,a za granicą. Pół roku w PL, pół w hiszpani i dziękuję. Klient na usługi IT jest na całym świecie, a Hiszpania pozwoli mi przetrwać zimę! Długo już o tym myślałem, a teraz mnie do tego przekonali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz