Jak wynika z wtorkowej informacji prasowej Taurona, trzyletni projekt pod nazwą UtilitEE został włączony do unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020.

Kontekstem projektu jest dyrektywa europejska dotycząca efektywności energetycznej, która zobowiązuje kraje członkowskie do ograniczenie zużycia energii o 30 proc. do 2030 r.

Jak wynika z opisu projektu na stronie utilitee.eu, w zmieniającej się rzeczywistości dotychczasowe sposoby prowadzenia biznesu przez przedsiębiorstwa energetyczne przestały być wystarczające. Firmy zmuszone są do przekształcania swoich modeli biznesowych, rezygnując z ich tradycyjnej formy na rzecz nowej, bazującej na usługach związanych z energią.

„Ogromne znaczenie w tej przemianie mają mieć informacje na temat zużycia energii, uzyskane w czasie rzeczywistym. Te w połączeniu z inteligentnym sterowaniem, porównywaniem z innymi użytkownikami oraz spersonalizowanymi powiadomieniami w czasie rzeczywistym, pozwolą osiągnąć znaczne oszczędności energii” - przekonują pomysłodawcy UtilitEE.

Reklama

Zgodnie z opisem w informacji Taurona celem projektu ma być angażowanie świadomych klientów w decyzje dotyczące redukcji zużycia energii. Proces poprawy ma obejmować: identyfikację niepożądanych wzorców zachowań energetycznych, ich zmianę oraz utrwalenie nowych wzorców zachowań.

Zakładane jest wykorzystanie rozwiązań (jak inteligentne czujniki, wtyczki itp.), zbierających w czasie rzeczywistym dane nt. zużycia energii i monitorujących zachowania użytkowników. Pozyskane informacje pozwolą na określenie potencjału oszczędności oraz opracowanie modelu biznesowego, ułatwiającego wprowadzanie dostawców energii nowych usług.

Zespół projektowy obejmuje jedenastu partnerów z Francji, Niemiec, Grecji, Hiszpanii i Polski: ośrodek akademicki (Uniwersytet w Bazylei), dostawców technologii (w tym lidera przedsięwzięcia - Hypertech Energy Labs) oraz użytkowników końcowych (firmy energetyczne, wśród nich Tauron).

Aby ocenić wpływ, opłacalność i wydajność systemu UtilitEE w warunkach rzeczywistych, zostanie on wdrożony i zbadany w pięciu różnych lokalizacjach w Europie. W Polsce Tauron udostępnił dwa rodzaje instalacji pilotażowych: budynki biurowe spółki Tauron Wytwarzanie i wybranych klientów indywidualnych (40 lokali mieszkalnych).

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

W skład grupy Tauron wchodzą m.in.: Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.(PAP)

autor: Mateusz Babak