Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada ona m.in. stworzenie jednej elektronicznej bazy podatników VAT, dzięki której firmy będą miały możliwość bezpłatnej weryfikacji informacji o swoich kontrahentach.

Za nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw głosowało 84 senatorów. Żaden nie był przeciw i żaden nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Główną zmianą, jaką wprowadzi nowela ustawy o VAT i innych ustaw jest stworzenie jednej bazy podatników VAT, mającej pozwolić przedsiębiorcom weryfikację swoich kontrahentów. Według autorów, czyli resortu finansów, nowe przepisy pozwolą na uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału w karuzelach VAT-owskich. Dostęp do bazy będzie bezpłatny.

Zgodnie z nowelą wykaz podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT oraz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT (w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona), w formie elektronicznej będzie prowadził szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i będzie aktualizowany na bieżąco każdego dnia roboczego, raz na dobę.

Reklama

Nowe przepisy przewidują, że wykaz będzie zawierał m.in.: nazwę firmy; adres prowadzenia działalności; numer NIP; REGON; wykaz rachunków bankowych; daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.

Ustawa zakłada ponadto, że podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przelewów, które trafiły na rachunki inne niż wskazana w wykazie.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 1 września 2019 roku.

>>> Czytaj też: "Gigantyczne straty państw". Każdego roku z budżetów państw UE znika 50 mld euro