PPK i migracja nie pomogą. Polski system emerytalny czeka największa zapaść na tle UE

14 maja 2019, 22:46 | Aktualizacja: 15.05.2019, 09:30
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Populacja w podziale na ekonomiczne grupy wiekowe (stan na koniec roku w tys.)

Populacja w podziale na ekonomiczne grupy wiekowe (stan na koniec roku w tys.)źródło: DGP

Za 40 lat dwie trzecie wszystkich emerytur będą stanowiły świadczenia minimalne lub niższe. To cena, jaką zapłacimy za obniżony wiek emerytalny i niepodnoszenie wydatków na świadczenia – ostrzega Instytut Badań Strukturalnych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (65)

  • zasa(2019-05-31 09:30) Zgłoś naruszenie 20

    Dramat z tymi emeryturami a jeszcze straszą takimi tytułami, myślę że właśnie ppk po to wprowadzili bo zdają sobie sprawę że zus nie da rady za parę lat wypłacać emerytur

    Odpowiedz
  • dawid(2019-05-19 09:08) Zgłoś naruszenie 20

    Nie wiem ale jeśli PPK nie pomoże to co może pomóc? Przecież z takimi systemami jak PPK już się spotykamy na przykład w Szwecji czy Norwegii więc to jest dobre rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • milenka(2019-05-16 23:49) Zgłoś naruszenie 40

    Własnie dlatego że będa one minimalne to nalezy zacząć dodatkowo oszczędzać. i tu nic nam nie da gdybanie. PPK które teraz wchodzą na nasz rynek są właśnie bardzo dobrym pomysłem na takie oszczędzanie. Pracownik odkłada 2% do tego dopłaca sie pracodawca i państwo. Może to nie będą jakieś ogromne kokosy.Ale zawsze lepiej mieć coś niż nic.

    Odpowiedz
  • Kajka(2019-05-15 19:20) Zgłoś naruszenie 26

    Coraz bardziej przeraża mnie wizja emerytury. Tak jak człowiek chodzi do pracy i mysli ze jeszcze tylko 20 lat, pozniej 10 lat i wreszcie nastaje ten oczekiwany czas... tak wlasciwie okazuje sie ze ten czas to dopiero jest wyzwanie dla emeryta. Czas ogarnąć sie na własna reke i nie liczyc na zadne OFE czy systemy emerytalne. Kto wie moze faktycznie te ppk zadziałaja - w końcu to inwestycja w przyszlosc, bo sie inwestuje a nie magazynuje kase pod pościelą w szafie

    Odpowiedz
  • darecc(2019-05-15 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Cyt. "Chodzi o procent składany, a pierwsze składki waloryzują się najdłużej". Jaka waloryzacja? ZUS nie inwestuje składek, tylko opłaca nimi emerytury bieżących emerytów. Tych pieniędzy nie inwestuje się jak w OFE, zatem waloryzacja jest zabiegiem księgowym. Drodzy autorzy, może potrzebne są wam korepetycje z ekonomii?

    Odpowiedz
  • dziwny kraj(2019-05-15 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    platfusy raz pomyślały i chcieli podwyższyć wiek emerytalny to był taki kwik że stracili władzę. niestety, ale polacy nie potrafią wyjrzeć poza czubek swojego nosa i to regulanie, od setek lat doprowadza do zguby tego narodu pasowało by podwyższyć wiek emerytalny do 66 lat zarówno dla mężczyzn jak i kobiet i byłoby spoko ale po co lepiej uprawiać rozdawnictwo i zadłużanie na kosz pracujących, szczególnie bezdzietnych mężczyzn którzy z socjalistycznych wymysłów ********** mają a najwięcej dorzucają kasy do tego pieca przepalającego szmal o tak panie kaczyński u tej grupy ma pan najbardziej przekichane ale skądś kase brać trzeba to czemu im jeszcze śruby nie dokręcić, pytanie tylko kiedy złapią cegłówki i pójdą obrzucać nimi wiejską?

    Odpowiedz
  • jep(2019-05-15 15:11) Zgłoś naruszenie 500

    Spokojnie. Od 2018 r. średnia długość życia w Polsce zaczęła się skracać.

    Odpowiedz
  • Gość(2019-05-15 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Podejrzewam że te straszenie , to w związku z wyborami.

    Odpowiedz
  • life is brutal(2019-05-15 14:44) Zgłoś naruszenie 71

    Trudno, trzeba będzie pracować do śmierci :(

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-05-15 14:20) Zgłoś naruszenie 02

    To takie systemowe straszenie ludzi! Zupełnie niepotrzebnie! Za 40 lat roboty/automaty będą wytwarzać min. 50% PKB w Polsce i w UE! Przez to wzrośnie produktywność ekstremalnie i dochody ludności oraz państwa! Dlatego nie będzie problemu z finansowaniem systemu emerytalnego w Polsce!

    Odpowiedz
  • Tom(2019-05-15 14:04) Zgłoś naruszenie 01

    Instytut Badań Strukturalnych jest prywatną fundacją naukową. Raport można zamówić :-)

    Odpowiedz
  • ZBULWERSOWANY(2019-05-15 13:41) Zgłoś naruszenie 60

    A CO NA TE EMERYTURY TO PŁACĄ KRASNOLUDKI

    Odpowiedz
  • emi(2019-05-15 13:36) Zgłoś naruszenie 01

    Balcerowicz i Lewandowski doprowadził do tego, że dwa pokolenia Polaków zamiast pracować i żyć w Polsce zmuszono do tułaczki za chlebem! Niech im ziemia....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość (2019-05-15 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kto pracował to ma a nie walił w głąba.Ile odprowadził składek tyle ma wyliczone emerytury tu nie ma ściemy Najlepiej wyjechać zarabiać w obcej walucie a składki emerytalne

    Odpowiedz
  • to socjalizm(2019-05-15 12:55) Zgłoś naruszenie 1715

    Jak kobieta może uzyskać emeryturę po 20 latach pracy ( w tym 5 lat bezskładkowych) a żyje 82 lata to jasne że system pada. Nieco lepiej jest w przypadku mężczyzn.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pytający(2019-05-15 12:41) Zgłoś naruszenie 113

    O co wam chodzi z tymi świętymi krowami? Mowa jest o emeryturze z ZUS. Emerytura mundurowa nie podlega ZUS, więc jak zmiana przepisów jej dotycząca miałaby zmienić sytuację w ZUS?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wykuwy(2019-05-15 12:36) Zgłoś naruszenie 164

    Ja bym wam k...a dal kapitalizm ! Spowrotem do PRL, tam wasze miejsce !

    Odpowiedz
  • addd(2019-05-15 12:15) Zgłoś naruszenie 2323

    PiS obniżył wiek emerytalny na koszt obecnie pracujących, przerazające, że ludzie się z tego cieszą... gdzie my żyjemy?

    Odpowiedz
  • Adrian(2019-05-15 11:32) Zgłoś naruszenie 830

    Za 20 lat elektryczne auta wykończą rosyjską gospodarkę opartą na eksporcie ropy naftowej i Rosja będzie państwem upadłym skąd ludzie będą masowo emigrować do Polski która do tego czasu będzie jednym z najbardziej uprzemysłowionych krajów na świecie z zarobkami na poziomie 80% zachodnich. Do Polski wróci też znakomita większość tych którzy wyemigrowali na zachód, a nawet jak tylko połowa to kilka milionów Ukraińców, Rosjan, Białorusinów uzupełni lukę demograficzną.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gosciu(2019-05-15 11:04) Zgłoś naruszenie 452

    Trzeba wprowadzic wiecej swietych krow

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz