Brexit jest dla Europy tragedią – powiedział Verhofstadt na konferencji prasowej w Budapeszcie, gdzie wspierał opozycyjną partię Momentum. – Kiedy taki duży kraj jak Wielka Brytania opuszcza UE, trudno uznać to za coś fantastycznego’.

Verhofstadt podkreślił jednak, że od głosowania ws. brexitu „ludzie w większości państw nie chcą wystąpienia swoich krajów”. "Nikt już nie chce nexitu, czyli wystąpienia Holendrów, frexitu, czyli wystąpienia Francuzów(…) od czasu brexitu europejska idea jest popularniejsza niż kiedykolwiek” - powiedział.

Według niego jest „dużo ironii” w tym, że kraj, który chce wyjść z Unii, musi zorganizować europejskie wybory.

„Jestem jednak całkiem pewien, że wynikiem tych wyborów w Wielkiej Brytanii będzie wielkie poparcie dla partii proeuropejskich” – dodał.

Reklama

Verhofstadt wyraził też przekonanie, że jego Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) wraz z Republiką w Marszu (LREM) prezydenta Francji Emmanuela Macrona utworzą silną centrową grupę o dużych wpływach, gdyż ani socjalistom, ani konserwatystom w PE nie uda się zdobyć większości po raz pierwszy od czasu, gdy są organizowane wybory do PE.

Na wspólnym forum ulicznym z przedstawicielami Momentum Verhofstadt oznajmił, że stawką tych wyborów jest to, czy wygrają je populistyczni nacjonaliści, w tym premier Węgier Viktor Orban, czy też będzie dla Europy jakaś alternatywa.

Wspomniał, że wyborcy na Węgrzech mogli poznać jego twarz, gdy rząd Węgier zarzucał mu organizowanie imigracji do Europy. „Ale na Węgrzech problemem nie jest imigracja. Ten kraj ma dwa problemy: emigrację, gdyż wyjechało już pół miliona młodych, i drugi, większy problem: Orbana” – oznajmił.

Ocenił, że Momentum – które prowadzi kampanię jako partia członkowska ALDE - stanowi jedyną szansę na to, by na Węgrzech nastąpił prawdziwy demokratyczny zwrot.

Momentum ma szansę na zdobycie jednego spośród 21 mandatów przypadających na Węgry w PE – wykazał opublikowany w czwartek sondaż ośrodka Median. Spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo rządzącej na Węgrzech koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej z 13 mandatami.

>>> Czytaj też: Skąd w PE 751 europosłów? W których rodzinach politycznych zasiadają?