Dokument zaprezentowali w czwartek w Brukseli unijny komisarz ds. wewnętrznych Dimitris Awramopulos oraz szef Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) Alexis Goosdeel.

"Narkotyki są w dalszym ciągu nieustannie zmieniającym się, wieloaspektowym zagrożeniem dla naszych społeczeństw, wpływającym na życie milionów ludzi na całym świecie. (...) Nasze działania przynoszą efekty w postaci nowych przepisów wprowadzających zakaz substancji psychoaktywnych oraz współpracy z partnerami międzynarodowymi. Musimy jednak przyjrzeć się także roli cyfryzacji na rynku narkotykowym. Nie ma czasu do stracenia" - podkreślił Awramopulos.

Z danych zamieszczonych w raporcie wynika, że w Europie (poza UE obejmuje on też Turcję i Norwegię) rocznie zgłasza się ponad 1 milion przypadków konfiskat niedozwolonych środków odurzających. Około 96 milionów dorosłych osób w UE próbowało niedozwolonych środków w swoim życiu, a około 1,2 mln tylko w samej UE jest poddawanych leczeniu z powodu zażywania narkotyków.

Najnowsze dane dotyczące kokainy pokazują, że zarówno liczba konfiskat, jak i ilości tego narkotyku osiągają rekordową skalę. O ile w 2016 roku skonfiskowano nieco ponad 70 ton kokainy, to rok później było to już dwa razy więcej. Cena narkotyku nie zmienia się, natomiast towar oferowany w sprzedaży ulicznej jest coraz czystszy. EMCDDA zwraca uwagę, że głównym wyzwaniem jest wzrost wwozu tego narkotyku z wykorzystaniem kontenerów używanych w żegludze morskiej.

Reklama

EMCDDA podało, że są dowody potwierdzające, iż wykorzystywanie mediów społecznościowych, rynków działających w ukrytej sieci, tzw. darknecie, i technik szyfrowania w coraz większym stopniu umożliwia mniejszym grupom i pojedynczym osobom udział w handlu narkotykami. Jednym z przykładów jest "centrum obsługi telefonicznej" zajmujące się sprzedażą kokainy, przez które można zamówić narkotyk z szybką dostawą, przez kuriera.

Kokaina jest najczęściej stosowaną substancją odurzającą. Z danych za 2017 rok wynika, że zażywało ją 2,6 mln osób w wieku 15-34 lat.

Z kolei najpowszechniejszym opioidem na rynku narkotykowym w Europie pozostaje heroina. Ilość substancji, którą skonfiskowano w UE w 2017 roku, wyniosła 5,4 tony, kolejne 17,4 tony skonfiskowano w Turcji (dane za 2017 rok).

Najczęściej stosowanym środkiem odurzającym w Europie są konopie indyjskie. W 2017 roku państwa UE zgłosiły 782 tys. konfiskat produktów z tej rośliny - marihuany, haszyszu, roślin i oleju. Według EMCDDA produktów z konopi indyjskich zażywało 17,5 mln młodych mieszkańców państw UE w wieku 15-34 lat.

Raport wskazuje też na wzrastającą produkcję narkotyków syntetycznych w Europie. W 2017 roku w UE zlikwidowano 21 laboratoriów MDMA; wszystkie znajdowały się w Holandii.

W Polsce najpopularniejszym narkotykiem jest marihuana - do jej zażywania przyznaje się blisko 10 proc. młodych osób w wieku 15-34 lat. Zdecydowanie częściej są to mężczyźni niż kobiety.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)