Profesor Tria przedstawiając w Izbie Deputowanych informację rządu w związku ze stanowiskiem KE oświadczył: "Postawa włoskiego rządu będzie konstruktywna. Przedstawimy ponownie nasze racje innym krajom europejskim, do których należeć będzie wyciągnięcie wniosków i będziemy dążyć do racjonalnego wspólnego punktu".

Minister finansów podkreślił, że rząd będzie gotów na "konkretny i konstruktywny dialog, który pozwoliłby na zawarcie porozumienia, by uniknąć procedury" nadmiernego deficytu.

Tria zapewnił, że rząd postępuje "rozważnie i odpowiedzialnie".

Zaznaczył również, że uszanowane zostaną unijne reguły, przewidziane w Pakcie Stabilności i Wzrostu. Wyraził opinię, że poziom zadłużenia będzie niższy niż ten prognozowany przez Komisję Europejską. Zwrócił uwagę na zanotowany wzrost wpływów podatkowych do kasy państwa.

Reklama

Minister przedstawił prognozy wskazujące na to, że w tym roku deficyt wynosić będzie 2,1-2,2 proc. PKB. "Choć jesteśmy przekonani, że reguły UE muszą zostać poprawione i uproszczone, w naszym interesie leży znalezienie kompromisu i zawarcie porozumienia z Brukselą" - oświadczył.

Komisja Europejska jest zaniepokojona stanem włoskich finansów publicznych i apeluje do rządu prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd o korektę polityki budżetowej.

Premier Giuseppe Conte powiedział we wtorek, że korekta budżetu nie jest potrzebna, a co więcej - jego zdaniem - byłaby "szkodliwa w momencie, gdy krajowi udaje się podnieść po spowolnieniu" gospodarczym.

>>> Czytaj też: Polska na szarym końcu UE wg. indeksu cyfrowej gospodarki i społeczeństwa DESI