Rząd może przyjąć projekt ustawy o rekompensatach dla firm energochłonnych na posiedzeniu 18 czerwca - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

"Resort przedsiębiorczości i technologii przygotował projekt ustawy (o rekompensatach dla firm energochłonnych - dop. red.), która została przyjęta przez komitet stały Rady Ministrów dnia 6 czerwca bieżącego roku. Stały komitet rekomenduje do przyjęcia ten projekt ustawy Radzie Ministrów na posiedzeniu w dniu 18 czerwca i spodziewam się, że Rada Ministrów ten dokument przyjmie" - powiedział Ociepa.

"Chcę powiedzieć, że pomimo tego, że jesteśmy jeszcze w tej ścieżce rządowej, to projekt jest już w procesie prenotyfikacji w Komisji Europejskiej. (...) Jesteśmy zdeterminowani, żeby ten projekt ustawy został przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu" - dodał.

Wcześniej szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz informowała, że jest polityczna decyzja, by od przyszłego roku przemysł energochłonny otrzymał rekompensaty.

Na początku maja ArcelorMittal poinformował, że czasowo redukuje produkcję stali w Europie o ok. 3 mln ton w skali roku. Arcelor zamierzał m.in. czasowo wstrzymać produkcję surowcową w Krakowie i ograniczyć produkcję w Asturias w Hiszpanii. Spółka tłumaczyła decyzję słabnącym popytem, rosnącym importem przy niewystarczającej ochronie rynku UE, wysokimi kosztami energii i rosnącymi kosztami CO2.

Reklama

ArcelorMittal informował, że produkcja surowcowa stali w zakładach w Krakowie (wielki piec i stalownia) będzie czasowo wstrzymana. Jak podano, polski rynek stali szczególnie mocno ucierpiał z powodu prawie czterokrotnego wzrostu rdr importu rosyjskiej stali w 2018 roku i przy jednych z najwyższych cen energii elektrycznej w Europie.(PAP)

>>> Czytaj też: Zamiatanie pomysłów byłej minister finansów. Co z Piątką Kaczyńskiego?