Jak poinformowała Rada UE, Dominika dopełniła niezbędnych czynności, by podpisać i ratyfikować wielostronną konwencję OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej. Dzięki temu została usunięta z unijnego wykazu.

W efekcie unijny spis jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej skurczył się do 11 terytoriów. Na liście są: Belize, Fidżi, Guam, Oman, Samoa, Samoa Amerykańskie, Trynidad i Tobago, Vanuatu, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Marshalla i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Unijna "28" stworzyła czarną listę rajów podatkowych w grudniu 2017 r., po tym gdy w UE ożywiła się debata na temat systemów unikania opodatkowania stosowanych przez korporacje i osoby zamożne w celu obniżenia zobowiązań podatkowych.

Wykaz jest elementem działań mających zapobiegać unikaniu opodatkowania i propagować zasady dobrego zarządzania, takie jak przejrzystość podatkowa, sprawiedliwe opodatkowanie czy międzynarodowe standardy przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków.

Reklama

W 2019 r. Rada UE ma nadal regularnie weryfikować i aktualizować listę, natomiast od 2020 r. procedura ma się ograniczać do dwóch aktualizacji rocznie.

Państwa z czarnej listy mogą zostać objęte bardziej rygorystycznymi kontrolami transakcji z UE. Ci, którzy zobowiązują się do zmiany zasad podatkowych, są usuwani z wykazu.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)