Każda szybka ładowarka będzie miała trzy miejsca ładowania i będzie wyposażona w we wszystkie najpopularniejsze gniazda. W pierwszych miesiącach ładowanie na stacjach star będzie darmowe, a po tym okresie płatności będą odbywały się za pomocą specjalnej aplikacji i skanowania kodu QR, poinformowano w komunikacie.

Do tej pory ładowarki w Niemczech znajdowały się głównie na stacjach przy autostradach, natomiast znacznie rzadsze są w placówkach zlokalizowanych w miastach. Jednocześnie jedynie 12% ładowarek w Niemczech stanowią szybkie ładowarki. Orlen Deutschland zamierza odgrywać rolę pioniera w kwestii ładowarek na stacjach miejskich i zapowiada szybkie wyposażenie swoich pozostałych stacji w tych lokalizacjach w punkty ładowania, po tym jak zakończona zostanie pierwsza faza inwestycji. Pierwsza ładowarka, wyprodukowana przez polską firmę PRE Edward Biel, jest instalowana na stacji w Berlinie. W kolejnych tygodniach mają ruszyć punkty ładowania na stacjach w okolicach Berlina, Hamburga i w Lubece, podano.

"Widzimy e-mobility jako znaczący rynek w przyszłości, dlatego inwestujemy w rozwój naszych stacji. Jako operator szybkich ładowarek chcemy być szybsi i bardziej aktywni na rynku. Wraz z rozwojem naszych paliw alternatywnych, takich jak wodór, LPG, AdBlue czy e-mobility, wzmocniliśmy naszą zdolność do reagowania na zmieniające się potrzeby naszych klientów" - powiedział prezes Orlen Deutschland Waldemar Bogusch, cytowany w komunikacie.

Wcześniej, od 2015 roku Orlen Deutschland współpracował z firmą Tesla Motors, oferując na kilku stacjach star należące do Tesli "Super Chargery" do samochodów tej marki.

Reklama

Każda nowa stacja będzie miała moc 50kW/100kW CCS (europejski i amerykański standard szybkiego ładowania), co pozwala naładować baterie pozwalające na przejechanie 100 km w ok. 10 minut, 50kW CHAdeMO (azjatycki standard szybkiego ładowania) oraz konektor 22kW typu 2 (umożliwiający wolne ładowanie).

Po pierwszych kilku miesiącach, kiedy ładowanie będzie darmowe, Orlen Deutschland zaoferuje klientom proste rozwiązanie w zakresie płatności za energię, w formie aplikacji i kodu QR, we współpracy z austriacką firmą has.to.be. Płatność dokonywana jest automatycznie za pomocą karty kredytowej lub systemu PayPal.

"Rozwój naszej oferty w zakresie e-mobility jest kolejnym ważnym krokiem do realizacji przyszłego konceptu stacji paliw star. Oprócz rozwoju zakresu paliw alternatywnych, stacje star stworzyły przestrzeń z atmosferą sprzyjającą relaksowi dla mobilnych konsumentów. W trakcie ładowania pojazdu, klient może naładować własne baterie w star cafe" - dodał Bogusch.

Orlen Deutschland z siedzibą w Elmshorn koło Hamburga działa na rynku niemieckim od 2003 roku i zarządza siecią ponad 580 stacji paliw, funkcjonujących pod marką star.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

>>> Czytaj też: Chiny: Jesteśmy gotowi do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać od nas Tajwan