Dyrektor wywiadu narodowego nadzoruje 17 cywilnych i wojskowych agencji wywiadu, w tym Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA)

Według źródeł poinformowanych, na które powołuje się Reuter, Trump rozważa obecnie na to stanowisko kandydatury republikańskich kongresmenów Michaela McCaula i Devina Nonesa. MCCaul to były przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa krajowego Izby Reprezentantów a Nunes był przewodniczącym komisji ds. wywiadu tej izby.

Prezydent oświadczył w piątek dziennikarzom, że "ma listę trzech osób", potencjalnych kandydatów na to stanowisko, których kandydatury rozważy podczas weekendu. Ubolewał też , że media nieprzychylnie komentowały decyzję Ratcliffe'a wycofania się z procesu zatwierdzania jego kandydatury w Senacie.

Podkreśla się, że wakat na stanowisku dyrektora wywiadu trwa w trudnym okresie dla amerykańskich agencji wywiadowczych. Stoją one w obliczu wielu wyzwań takich jak groźba zagranicznej ingerencji w najbliższe wybory w USA, wzrastające zagrożenie ze strony Chin i Iranu oraz potrzeba zakończenia zaangażowania amerykańskiego w konflikty w Afganistanie, Iraku i Syrii. (PAP)