PK opublikowała w środę obszerny raport "Wyzwania i sukcesy - prokuratura 2019", w którym przedstawiono podsumowanie działalności prokuratury od stycznia 2016 r., wyzwania przed jakimi stanęła w tym okresie prokuratura i efekty działań prokuratorów.

Prokuratura do swoich najważniejszych wyzwań zaliczyła zwalczanie: zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym, najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej, cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej. W podsumowaniu podkreślono, że prokuratura reaguje na te wyzwania "podejmując skuteczne działania mające na celu ustalenie sprawców przestępstw, zebranie materiału dowodowego, pozbawienie sprawców korzyści z przestępstwa i doprowadzenie do ich sprawiedliwego osądzenia".

Jak wskazano w raporcie, przykładem sukcesów prokuratury w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości było m.in. rozbicie działającej od 2011 r. na południu Polski grupy przestępczej, powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców. W tej sprawie zatrzymano 16 osób, które usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, uczestnictwa w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych, jak również licznych czynów przeciwko życiu i zdrowiu. Wobec 15 podejrzanych w tej sprawie zastosowano tymczasowy areszt.

Wśród największych sukcesów prokuratury wymieniono też śledztwo dot. działalności spółki GetBack, w którym 55 osobom przedstawiono zarzuty wyrządzenia szkody na ponad pół miliarda złotych i zabezpieczono 331 mln zł. Zwrócono przy tym uwagę, że w ostatnich latach znacznie wzrosła wartość zabezpieczonego mienia. "We wszystkich postępowaniach prokuratury w 2018 r. wyniosła 1 mld 015 mln zł, a zatem w porównaniu do 2015 r. wzrosła o 34,4 proc." - podkreślono.

Reklama

Autorzy raportu do największych osiągnięć prokuratury w ostatnich latach zaliczyli także ujawnienie siatki pedofilów i postawienie zarzutów 56 osobom. Czynności te były skutkiem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach przeciwko ojcu, który wykorzystywał seksualnie ośmioletniego syna i publikował nagrania w internecie.

W opracowaniu zwrócono także uwagę na działania prokuratury ws. głośnego zabójstwa dziewczynki w Mrowinach. "Profesjonalizm i sprawność prokuratury oraz doskonała współpraca z Policją pozwoliły na zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny w miejscowości Mrowiny, już po trzech dniach od popełnienia przestępstwa pomimo, iż podejmował on działania, zmierzające do zatarcia śladów i utrudnienia wykrycia sprawcy" - wskazano w raporcie.

Autorzy raportu podkreślili, że dowodem na skuteczność prokuratury jest wzrost spraw zakończonych. W 2018 r. było to prawie 1,08 mln postępowań, podczas gdy w 2015 r. było to 830 tys. spraw. W opracowaniu wskazano też, że wzrosła liczba wszczętych postępowań karnych. W 2018 r. było prawie 700 tys. tych postepowań, zaś w 2015 r. 550 tys.

Z raportu wynika, że wzrosła też liczba rozpoznanych przez prokuraturę spraw. "W 2018 r. prokuratura rozpoznała prawie 92 tys. spraw cywilnych, podczas gdy w 2015 r. było to zaledwie 78 tys. spraw. Wzrost odnotowano również w przeprowadzeniu spraw administracyjnych, w 2018 r. prokuratorzy rozpoznali ponad 20 tys. takich spraw, natomiast w 2015 r. było ich tylko 17 tys." - czytamy w opracowaniu.

"Podjęty trzy lata temu trud zmian w prokuraturze przynosi owoce. Przywraca Polakom wiarę w sprawiedliwość i buduje zaufanie do całego państwa. To zasługa pracy tysięcy prokuratorów" - podsumowała w raporcie Prokuratura Krajowa. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski