Ryanair płaci pilotom najlepiej w Polsce. Kapitan zarabia nawet 60 tys. zł [WYWIAD]

13 sierpnia 2019, 06:15 | Aktualizacja: 16.08.2019, 15:33
Źródło:forsal.pl
Bartolini Air

Bartolini Airźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Agnieszka Potocka

Pilot - prawdziwa profesja marzeń. Tym bardziej, jeśli porównamy zarobki początkujących w zawodzie. O tym, ile kosztuje szkolenie, jak wygląda codzienna praca pilota, o tłoku na niebie oraz strajkach w lotnictwie opowiada Jakub Benke - prezes Bartolini Air.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (16)

  • Jacek(2019-08-27 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Co za głupoty...a ten Pan co się wypowiadał na temat pilotów to ogółem nie ma zielonego pojęcia o pracy pilotów...jak można porównywać pracę pilotów z biurem reklamowym, pajac...wiem o tym co mówię jako lotniczy inżynier-pilot..

    Odpowiedz
  • Pilotxrajana(2019-08-14 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Zarobki zależą od wymaganych godzin. Kapitan średnio lata 50 godzin miesięcznie. Zarobki są wówczas o wiele niższe.

    Odpowiedz
  • Marzenie pilot(2019-08-14 14:56) Zgłoś naruszenie 10

    Jaki kurs polecacie od zera do atpl? Może jakieś kurs linii lotniczej? Np. Wizz air?

    Odpowiedz
  • Marek(2019-08-13 18:20) Zgłoś naruszenie 60

    Problem ze wszystkimi informacjami nt. pracy pilota, zarobków i warunków jest ten sam - pochodzą z reguły od kierownictwa linii lotniczych lub szkół lotniczych ew. producentów samolotów. A im zależy na tym samym - by pilotów było jak najwięcej. Dla tych pierwszych oznacza to niższe koszty załóg - można obniżać warunki a i tak będzie podaż chętnych kandydatów, dla drugich - oczywisty zarobek na każdym wyszkolonym. Stąd kolorowanie zawodu, mówienie głównie o plusach i marginalizowanie minusów. Tylko nikt nie pyta samych zainteresowanych - pilotów, jak jest naprawdę. A jest tak że owszem - zarobki są niezłe, ale z reguły w PL na samozatrudnieniu, bez stabilności zatrudnienia, emerytury i z potencjalnym ryzykiem z tytułu Odpowiedzialności Cywilnej (Ryanair pozwał kiedyś do sądu kapitana LOT-u na samozatrudnieniu, przez którego musieli przerwać podejście co zwiększyło koszty lotu; sprawa się rozmyła ale wcale nie musi następnym razem). Rzadko kiedy wspomina się o największym problemie tej pracy - zmęczeniu, często chronicznym przemęczeniu. Nierzadko zdarza się wstawanie przez 5 dni pod rząd o 3 nad ranem lub powroty o tej samej godzinie. W przypadku linii czarterowych - nocne loty i np zaczynanie 6-8-10 godzinnego dnia pracy powiedzmy o północy. Przez kilka lat do zniesienia, ale znane są przypadki osób z poważnymi zaburzeniami psychologicznymi po wielu latach takiej pracy. W jakiej innej branży znajdziemy taki duży odsetek pracowników w okolicach czterdziestki marzących lub przechodzących na pół etatu by móc dalej znieść ten styl życia?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrew66(2019-08-13 17:26) Zgłoś naruszenie 01

    4Bardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : ht tp:// sites.social/andrzej2

    Odpowiedz
  • Agagag(2019-08-13 15:40) Zgłoś naruszenie 33

    Bzdury.. Atpla nie daje uprswbieb kapitsna cpl to zawodowa a nie uprawnienia FO.. Kto wypisuje te brednie

    Odpowiedz
  • Shar(2019-08-13 15:32) Zgłoś naruszenie 60

    Prawda, ale dotyczy to Ryanair Sun, a nie samego Ryanaira.

    Odpowiedz
  • Nowicjusz (2019-08-13 14:15) Zgłoś naruszenie 80

    Pilot jako samozatrudniony czy na umowie o pracę?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pilot benka 747(2019-08-13 13:05) Zgłoś naruszenie 57

    Od kiedy CPL uprawnia do lotów jako pierwszy oficer w lotnictwie pasażerskim ? Dopiero atpl uprawnia do tego

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz