Pieniądze przekazano 8 sierpnia, a w poniedziałek Bułgaria otrzymała potwierdzenie od amerykańskiej agencji DSCA (Defence Security Cooperation Agency). Oznacza to, że Bułgaria wypełniła swoje zobowiązania wynikające z kontraktu i strona amerykańska przystępuje do wypełnienia swoich - zaznaczył resort.

Na mocy umowy, składającej się z czterech oddzielnych dokumentów, Bułgaria ma otrzymać osiem myśliwców F-16 Block 70, w tym sześć bojowych i dwa ćwiczebno-bojowe. Umowa dotyczy również wyposażenia maszyn, ich serwisowania i szkolenia pilotów. Pierwsze samoloty mają być dostarczone w 2023 roku.

W celu sfinansowania transakcji parlament bułgarski zgodził się na podniesienie deficytu budżetowego z 0,5 do 2 proc. PKB. Jednocześnie - mimo wcześniejszych zapewnień rządu, że transakcja nie doprowadzi do wzrostu zadłużenia kraju - Bułgaria wyemitowała w czerwcu i lipcu obligacje o łącznej wartości 700 mln lewów (350 mln euro).

W ubiegłym tygodniu bułgarski resort obrony ogłosił przetarg na 150 opancerzonych wozów dla wojsk lądowych. Termin składania ofert minie w grudniu. Szacunkowa wartość zamówienia to 1,464 mld lewów (750 mln euro).

>>> Czyta też: Świat nie chce szybkiej kolei. Poza Chinami i Francją