Budżet 2020: Bez dochodów jednorazowych mielibyśmy deficyt w wysokości 1,3 proc. PKB

29 sierpnia 2019, 07:14 | Aktualizacja: 29.08.2019, 07:21
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Resort finansów przyznaje, że bez dochodów jednorazowych cały sektor zanotowałby w przyszłym roku deficyt w wysokości 1,3 proc. PKB

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • baca(2019-08-29 07:47) Zgłoś naruszenie 516

    Panowie autorzy kolejny wyprodukowali artykuł z serii oderwanych od rzeczywistości na zasadzie ; co by było gdyby.

    Odpowiedz
  • BRUNEK FLINTA (2019-08-29 08:19) Zgłoś naruszenie 195

    7 NIE KRADNIJ wy towarzysze o tym wiecie bardzo dobrze ale wam bardzo trudno pochwalić rząd Pana Morawieckiego i PIS u

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2019-08-29 08:46) Zgłoś naruszenie 315

    Niedobrze bo dochodzy jednorazowe w 2020 r , wcześniej w 2015 r było dobrze bo było "....... kamieni kupa" w "państwie teoretycznym" . W 2015 r dochody państwa wynosiły 297 miliardów zł i było dla lewaków ok teraz wyniosą 429,5 miliarda zł i jest nie dobrze ..... Wam POlszewikom nie można dogodzić

    Odpowiedz
  • Hmmm(2019-08-29 08:53) Zgłoś naruszenie 3810

    Alez ten budzet kłuje w oczy lewacką Targowice!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PiSS(2019-08-29 09:18) Zgłoś naruszenie 518

    Szkoda, że teraz każdy artykuł na Forsalu jest zaatakowany przez pisich hejterów i boty. Ani nie można podyskutować ani dowiedzieć się, co ludzie zdrowi na umyśle mają do powiedzenia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ekonomista(2019-08-29 09:39) Zgłoś naruszenie 151

    Godusławski nie może sie zdecydować, co pisać - raz budżet nie realny, drugiego dnia, że realny, ale... Nie nadążacie Godusławski za mądrością etapu :)))

    Odpowiedz
  • Nord(2019-08-29 09:55) Zgłoś naruszenie 112

    Z tej zawiści to wam nawet szambo w Warszawie wybiło :)

    Odpowiedz
  • qwa(2019-08-29 10:26) Zgłoś naruszenie 24

    I co z tego skoro ważniejsze jest ryba dla wyborców a nie wędka. Gdzie kasa na łodzie podwodne itp. ? Gdzie kasa na elektrownie atomową ? gdzie kasa na zbiorniki na deszczówkę ? itd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mm(2019-08-29 12:33) Zgłoś naruszenie 35

    Przede wszystkim żeby rozumieć dlaczego są takie dochody trzeba wiedzieć że PiS trafił na szczyt światowej koniunktury który biorąc pod uwagę że nasz kraj jest głownie halą produkcyjną dla Niemiec oraz części globalnych koncernów zwiększa eksport i napędza produkcje co pośrednio przedkłada się na wzrost podatków. Poza tym od kilku lat rząd pompuje w sposób bezpośrednio lub pośredni poprzez rozdawnictwo pieniądze które napędzają sprzedaż i tym samym stymulują wzrost ściągalności m.in VAT. Jednocześnie działania te napędzają inflację która jest naturalną reakcją na wzrost popytu na towary co obserwujemy od kilku lat a ostatnio stało się wyraźnie widoczne w cenach niemal wszystkich produktów. Jeśli ktoś myśli że te pieniądze to są jakieś dodatkowe pieniądze w gospodarce się myli. Gdyby tak było to w tej chwili byśmy spłacali swoje zadłużenie jak inne kraje poprzez nadwyżkę w budżecie zamiast tego coraz bardziej się zadłużamy i cieszymy że za pomocą sztuczek księgowych i jednorazowych wpłat mamy zerowy deficyt. Zadać sobie trzeba pytanie co się stanie jeśli spadnie eksport towarów w związku i nastąpi recesja w gospodarce. Czy te wszystkie programy socjalne jeśli zostaną utrzymane nie doprowadzą do scenariusza Grecji i Wenezueli. Schemat w ekonomii jest zawsze prosty albo zarabiasz tyle że stać cię na obsługe kredytu albo stajesz się nie wypłacalny i bankrutujesz. Nas na tą chwile stać bo gospodarka się rozwija ale jeśli nastąpi recesja której widmo jest już widoczne np.w Niemczech, to wówczas przyjdzie zapłacić rachunek na to rozdawnictwo albo stopniowym bankructwem państwa albo gniewem społecznym.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aza(2019-08-29 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Wygląda na to, iż przyszły rok zbilansuje się bez problemu lecz problemem jest nakładanie stałych, wieloletnich wydatków i brak wskazania stałych dochodów je finansujących. Wielkie wydatki finansowane z partyzantki.

    Odpowiedz
  • Robert(2019-08-29 14:04) Zgłoś naruszenie 30

    No i co z tego?Rozne dochody jednorazowe sa caly czas i jakos to PO nie pomoglo w niczym.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-08-29 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet nadwyżkę budżetową umożliwi m. in. sprzedaż częstotliwości 5G w Polsce w 2020r.!!! Ericsson będzie głównym dostawcą tej technologii a nie Huawei!!!

    Odpowiedz