Polska gospodarka dwukrotnie zwiększy się przez dekadę? Dogonimy wtedy Hiszpanię

29 sierpnia 2019, 10:29 | Aktualizacja: 30.08.2019, 10:16
Źródło:PAP
Wzrost PKB, źródło: McKinsey

Wzrost PKB, źródło: McKinseyźródło: Materiały Prasowe

Z analiz McKinsey & Company wynika, że w kolejnym dziesięcioleciu Polska ma szansę rozwijać się w tempie nawet 5 proc. rocznie, a wartość gospodarki może się podwoić – z 477 mld euro w 2018 r. do 890 mld w 2030 r. w cenach stałych. Potrzebne są jednak konsekwentne działania w pięciu kluczowych obszarach.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (64)

  • trojan(2019-09-07 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    Latwiej z dziesieciu zrobic sto , niz ze stu tysiac ...

    Odpowiedz
  • Maciej(2019-09-01 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo fajny artukuł, więcej takich najlepiej w wykresami porównawczymi (aktualnymi a nie z 2017r:) PKB "ogólnego" wobec Niemiec, Rosji i jakiegoś dowolnego innego kraju ze świata. Brakuje takich porównań

    Odpowiedz
  • uSa(2019-08-30 01:34) Zgłoś naruszenie 17219

    Obecny rozwoj napedzany jest konsumpcja a ta finansowana jest przez podatki przedsiebiorcow. Dusi to inwestycje i rozwoj w nowe technologie. Final bedzie taki ze polska Pozostanie pierwszym producentem jablek w Europie gdy inne kraje beda produkowac samoloty, biotechnologie, samochody na wodor lub samo- jezdzace. Polacy beda to wszystko skrecac w giga fabrykacj, pakowac w magazynach Amazona za 12zetow na godzine.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krool(2019-08-29 22:27) Zgłoś naruszenie 11451

    PiS robi wszystko by tak się nie stało. Obniżyli wiek emerytalny, teraz jeszcze mundurówce znieśli wymóg 55 lat by przejść na emeryturę więc znów będziemy mieli 40 letnich emerytów. Cofnięto reformè sześciolatków więc będziemy mieli jeden rocznik mniej na rynku pracy niź zachód. PiS zaprzepaszcza szansę na dogonienie zachodu.

    Odpowiedz
  • jarek(2019-08-29 21:36) Zgłoś naruszenie 14141

    Jak dalej będzie rządził pis to nigdy nie dogonimy zadanej Hiszpanii zadłużyli ten kraj na potęgę i stosują kreatywną księgowość ogłupiając ludzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zbyszek(2019-08-29 21:05) Zgłoś naruszenie 3822

    Jak wróci do władzy "kamieni kupa" to będziemy gonić Hiszpanię na wstecznym

    Odpowiedz
  • antypis(2019-08-29 20:17) Zgłoś naruszenie 11019

    I teraz pisowcy ładnie przepraszają opozycję za swoje oszczerstwa. Artykuł dosadnie stwierdza fenomen na skalę światową w rozwoju Polski przez ostatnie 28 lat.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Realista(2019-08-29 20:05) Zgłoś naruszenie 85

    Chwilunia... Litwa Łotwa przecież te kraje umierają... Co za brednie!!!

    Odpowiedz
  • gostom(2019-08-29 18:03) Zgłoś naruszenie 1832

    Za pomocą reparacji z Niemiec,,,,,

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-08-29 16:36) Zgłoś naruszenie 624

    W 2030r. kurs Złotego do Euro to 2:1!!! Polski PKB będzie wtedy wynosił ok. 2000 miliardów Euro!!! To ponad 54000 Euro per Capita co jest bardzo realne!!! Zobaczycie w 2030r.!!! Hehehe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminatore(2019-08-29 15:16) Zgłoś naruszenie 36

    Godne to i sprawiedliwe.

    Odpowiedz
  • Ja(2019-08-29 14:29) Zgłoś naruszenie 13821

    jak podatki i obciązenia będą rosną jak teraz to w Polsce nie będzie Polaków

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • POLAK(2019-08-29 14:25) Zgłoś naruszenie 11863

    To jest możliwe pod warunkiem, że obecny komunistyczny rząd odejdzie w niepamięć w tym roku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Max(2019-08-29 13:29) Zgłoś naruszenie 16819

    Polska rozwijała się w tempie 4% rocznie, Słowacja zaś w 3,7%, Rumunia 4,2%, Litwa 4,4%. Polska rozwijała się więc w przeciętnym tempie środkowoeuropejskim. Nie ma tym cudu, tylko rozpoznane zjawisko nadganiania krajów zapóźnionych, włączonych do wspólnej strefy gospodarczej z bogatymi. W pewnym momencie ten mechanizm przestaje działać i tempo obniża się. Dlatego bogate (w porównaniu z nami) Czechy czy Słowenia miały niższe tempo niż Polska czy Rumunia. Na marginesie, było wiele państw aspirujacych do grona bogatych państw Zachodu, ale w ciągu ostatnich 50 lat ta sztuka udała się tylko Korei Południowej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Profet(2019-08-29 13:15) Zgłoś naruszenie 12020

    Te 3 proc. to realność. 2000-10 to wzrost 3,9. Te dziesięciolecie 3,5. Więc 5 proc. to robienie sobie jaj. Druga sprawa to McKinsey. Czytałem, że wystawił do odstrzału chińskiemu rządowi różnych myślących inaczej. Tak, że dla kasy zrobią wszystko. Obiecają wam nawet 5 proc.

    Odpowiedz
  • Emma(2019-08-29 13:04) Zgłoś naruszenie 032

    SHO

    Odpowiedz
  • cx(2019-08-29 12:53) Zgłoś naruszenie 9228

    Rozumiem, że McKinsey nie bierze pod uwagę takich drobiazów jak recesja w UE czy Brexit ?

    Odpowiedz
  • ASD(2019-08-29 12:51) Zgłoś naruszenie 1147

    Ojejku ale hity :) Dawano takich kocopolow nie czytalem. Czekam na info ze Niemcy dgonimy za 5 lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sss(2019-08-29 12:51) Zgłoś naruszenie 827

    Nie ma takiej możliwości

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-08-29 12:42) Zgłoś naruszenie 3052

    W parytecie siły nabywczej per Capita będziemy na poziomie takim jak Włochy za 5lat - 6lat, Francji za 10 lat a Niemiec za 15 lat oczywiście przy dalszym szybkim wzroście gospodarczym rzędu 4% - 5% rocznie!!! Na Zachodzie wzrost gospodarczy będzie oscylować między 1% - 2% rocznie przez następne 10 lat!!! Dodatkowo w tamtych krajach może nastąpić min. jedna recesja!!!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz