Gospodarki Europy Wschodniej zawstydzają Zachód. Napędza je konsumpcja [WYKRES]

5 września 2019, 06:30 | Aktualizacja: 05.09.2019, 08:52
Źródło:Bloomberg
Struktura wzrostu PKB

Struktura wzrostu PKBźródło: Forsal.pl

W drugim kwartale 2019 roku niemiecka gospodarka skurczyła się, zaś eksport znad Renu mocno się chwieje. Globalne spowolnienie dotyka także kraje Europy Wschodniej, ale ich gospodarki mają się całkiem nieźle, bo napędza je konsumpcja.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (28)

 • kroll(2019-09-05 21:02) Zgłoś naruszenie 10

  znaczy gospodarka na sterydach, jak się wahnie będzie gorzej niż Grecji, wszystkie srebra narodowe pójdą na licytację, i wreście zostanie zlikwidowane korupcyjne spółki skarbu państwa

  Odpowiedz
 • xxxx(2019-09-05 15:23) Zgłoś naruszenie 32

  Co za sztuka przejadać pożyczone pieniądze, bo Polska pod rządami PiS nic innego nie robi.

  Odpowiedz
 • sdr(2019-09-05 14:06) Zgłoś naruszenie 20

  Konsumpcja liczona jest z inflacją 7% jedzenie i leki, 15% mat bud., 25 % mieszkania itp. Większa inflacja większa sprzedaż większe PKB i wszyscy jesteśmy w raju ale bez kasy i oszczędności

  Odpowiedz
 • Polak(2019-09-05 12:26) Zgłoś naruszenie 46

  Kraje Europy Środkowej , doganiają a niedługo przegonią Starą Europę w rozwoju i to widać choćby po reakcji trolli bo znowu wyją

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gostom(2019-09-05 11:23) Zgłoś naruszenie 464

  Dodatek:Niemcy są krajem spokojnym i kreatywnym. Rytm pauzy i zgiełku dnia i snu uzasadnia nasz sukces. Niepokój tkwiący w duszy niemieckiej jest, w dobrych czasach, udoskonalany przez sny w wynalazkach i patentach. Jednak w czasach kryzysu w Niemczech rośnie niebezpieczeństwo, że rosnące niepokoje i fermentujące niezadowolenie przerodzą się w radykalne marzenie o wszechmocy i kontroli strachu. Powodem często jest "samoobsługa" i nadmierna aktywność naszych kochanych Sąsiadów ze wschodu.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • gostom(2019-09-05 11:20) Zgłoś naruszenie 265

  Do Terminator ! Niemcy to kraj Holokaustu. Kto Idzie po tej drodze , którą prowadzą obecnie znani populisci ze wschodu i zachodu, manipulatorzy i propandyści, którzy piszą komentarze nienawiści w mediach i forach, którzy podpalają zakwaterowania dla ludzi Uchodżców, Ci co chcą powtórzyć te masowe mo_rdy z tamtych czasów na Ży_da_ch i innych Mniejszościach . To trzeba wiedzieć, aby dyskutować na te tematy, które dotyczą nas wszystkich, a nie tylko Niemców. Przede wszystkim Polacy, którym często brakują argumenty i kierują się półwiedzą i stereotypami powinni sobie przypomnieć, jakie losy i historię sami w Europie przeżyli. Polacy poprawcie swoją dyplomację i stosunki ze swoimi Sąsiadami. A nie obwiniajcie innych za swoje własne błędy historyczne.

  Odpowiedz
 • Alek(2019-09-05 10:13) Zgłoś naruszenie 34

  "Globalne spowolnienie dotyka także kraje Europy Wschodniej, ale ich gospodarki mają się całkiem nieźle, bo napędza je konsumpcja." FInansowana z puli budzetowej - czyli w Polsce z 500+. A co bedzie jak juz nie da sie zagrabic pieniazkow z OFE, czy z F.Rezerwy Demogr.?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gostom(2019-09-05 09:24) Zgłoś naruszenie 2811

  Wiecie wogóle Kretyni, że w Berlinie mieszka ponad 5 tysiący bezdomnych Obywateli z Europy wschodniej. W tym największa grupa z Polski potem dłogo nic a następni z Rumuni i Bułgari. Do tego bałaganu jeszcze dochodzą ponad milion Polaków, którzy nielegalnie przyjechali do Niemiec, aby doić systemy socjalne lub szukać pracy - bo ich kraj nie jest w stanie się nimi opiekować.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Janusz(2019-09-05 09:06) Zgłoś naruszenie 1315

  Czy przypadkiem nie musi sie wstydzic ten co nieustannie wyciaga rece po coraz to nowe, kolejne unijne dotacje, ktore sa zasadniczym zrodlem inwestycji w Polsce i wzrostu gospodarczego a w odpowiedzi dzialaja na szkode krajow unijnych, preferujac gospodarke USA, ktora w niczym Polsce nie pomaga. Czy nie trzeba sie wstydzic przypadkiem ciaglego lamania praw demokracji w Polsce, ciaglych konfliktow z Unia i z prawie wszystkimi krajami unijnymi. Polska otrzymala najwieksze dotacje unijne w historii UE i w zamian za to dziala na jej szkode i prowadzi agresywna i awanturnicza polityke miedzynarodowa. Przypomne tylko, ze export polskich wyrobow do krajow unijnych wynosi prawie 80% i to ze nadal kraje zachodnie w tym njawiecej Niemcy kupuja w Polsce, pozwala zachowac jeszcze wzrost gospodarczy, ktory ostatnio takze systematycznie maleje. Kraj bedacy na kroplowce unijnej, chce "zawstydzac" kraje zachodnie, ktore go dotuja - dobre.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • gostom(2019-09-05 08:26) Zgłoś naruszenie 279

  Co musi się w EU zmienić. 1. Nie może to być stan permanentny, że nadmiernie zadłużone kraje członkowskie z innych krajów - zwłaszcza z Niemiec - są wypłukiwane. Potrzebujemy kodu upadłości dla krajów, które nie mogą zatrzymać swoich pieniędzy. Należy powstrzymać europejski związek transferowy. 2. Komisja UE miała się zbliżyć i pogodzić się z państwami wyszehradzkimi: Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Europa nie może się rozpadać wzdłuż blizny po żelaznej kurtynie. Ale te państwa muszą przestrzegać rządów prawa. 3. UE potrzebuje kompleksowej strategii przemysłowej, aby nie stracić kontaktu do Chin.

  Odpowiedz
 • ten tego(2019-09-05 07:30) Zgłoś naruszenie 1611

  I teraz dobrze widać dlaczego przyjęto te 10 krajów Europy Środkowej i Południowej do UE. Te kraje i tak by się rozwijały, tylko zachodnie firmy by nie skorzystaly na tym. Kupiono sobie rynek i wyeliminowano konkurencję w środkach produkcji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze