Takich kredytów jeszcze nie było. Po orzeczeniu TSUE powstaną hipoteki złotowo-frankowe?

4 września 2019, 07:11 | Aktualizacja: 02.10.2019, 11:59
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Udział franka szwajcarskiego w całym portfelu kredytów dla sektora niefinansowego polskich banków

Udział franka szwajcarskiego w całym portfelu kredytów dla sektora niefinansowego polskich bankówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Takich kredytów, jakie będą funkcjonować u nas po ewentualnym niekorzystnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie było dotąd prawdopodobnie nigdzie na świecie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (32)

 • xx(2019-09-19 09:52) Zgłoś naruszenie 20

  "Szefowie banków, pytani o konsekwencje orzeczenia, podkreślają, że nie będzie ono oznaczać automatycznego przewalutowania kredytów frankowych. To będzie następować dopiero po wygraniu przez każdego klienta sprawy wytoczonej instytucji finansowej." Szefowie banków się skompromitowali nieznajomością prawa - pierwszy kwartalny przegląd sprawozdań finansowych przez audytora (połączony z koniecznością publikacji sprawozdań finansowych) wymusi założenie rezerwy na wszystkie potencjalne straty związane z przewalutowaniem...

  Odpowiedz
 • Cacola(2019-09-18 16:31) Zgłoś naruszenie 00

  Prawda o frankach jest taka ze banki matki zaciagnely kredyty we frankach i kazaly je sprzedawac w calej europie srodkowej i na poludniu. A ze lidziom nie wyplacali we frankach tylko wirtualne przewalutowanie zrobili to tylko koszt jaki poniosly to odsetki od kredytu a franki oddali czyli smieszne pieniadze a nam wciskaja kit ze to 60 mld zl bedzie ich kosztowalo. Teraz my splacamy te wirtualne franki bo w banku pieniadze po tych wszystkich dzwigniach swapach itp to tylko wirtualny tzn cyfrowy pieniadz dzieki kreatywnej ksiegowosci zapisany na kontach bez zadnego pokrycia.

  Odpowiedz
 • obatel(2019-09-05 07:49) Zgłoś naruszenie 414

  super, idioci nabrali kredytów, a teraz oczekują by reszta społeczeństwa zrzuciła się na ich ratowanie, dzięki czemu rozsądni tez zapłacą mimo że ich wina jest zerowa niech zyje socjalizm

  Odpowiedz
 • cacany(2019-09-04 22:39) Zgłoś naruszenie 80

  Z tytułu zawarcia tych umów wzrosły bilanse banków i wypłacono premie pracownikom i zarządowi, a dywidendy akcjonariuszom. To tam poszły te pieniądze. Akcjonariusze i zarządy banków już się zmieniły.

  Odpowiedz
 • Obywatel pl(2019-09-04 18:10) Zgłoś naruszenie 142

  Widziały gały co dawały !!! Cześć banków nie udzielała jednak trudnych frankowych kredytow ? Te banki, które udzielały trafnych kredytów granitowych śmiały się i uważał za frajerów te Banki, które udzielały tylko w złotówkach. To zwykła chciwość, ha ha !!!

  Odpowiedz
 • greg(2019-09-04 16:59) Zgłoś naruszenie 617

  Moim zdaniem frankowicze dobrze wiedzieli ze kredyt bedzie indeksowany do franka tylko majac kredyt nie wzieli pod uwage ze frank bedzie po4pln I teraz graja glupka jakby byl po1;5 pln to by mowili jacy to byli madrzy Jezeli te kredyty byly frankowe a banki niezabezpieczyly sie na okolicznosc wzrosty franka to bylyby tak samo jak kredytobiorcy spekulantami a nie moga byc E

  Odpowiedz
 • aaaaaaaaaaab(2019-09-04 15:00) Zgłoś naruszenie 521

  Pewnie frankowcy zostaną potraktowani ulgowo, tzn. będą mieć ostatecznie kredyt w złotówkach ze szwajcarskim (niskim) oprocentowaniem. Banki poniosę stratę, którą pokryją podniesieniem kosztów kont, kart, wyższymi prowizjami nowych kredytów.... Jak będą z tego powodu naprawdę duże problemy z systemem bankowym, to kasy dosypie rząd lub NBP. Czyli zapłacą wszyscy inni poza frankowcami. Frankowcy na grzbiecie innych będą mieć tańszy kredyt....

  Odpowiedz
 • Terminator(2019-09-04 14:08) Zgłoś naruszenie 11

  Co to za nowa kombinacja??? LooooooooooooooooooL.

  Odpowiedz
 • heh darov(2019-09-04 14:08) Zgłoś naruszenie 08

  Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami sеksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - 𝘄𝘄𝘄.𝗹𝗮𝗱𝘆𝟰.𝗳𝘂𝗻 Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ADA(2019-09-04 14:07) Zgłoś naruszenie 15

  Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - 𝘄𝘄𝘄.𝗹𝗮𝗱𝘆𝟰.𝗳𝘂𝗻 Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • asaaaaaaaaaaaa(2019-09-04 12:05) Zgłoś naruszenie 937

  Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Widzieli co brali gdy brali we frankach kredyt. Nikt im nie bronił brać w złotówkach a teraz naszym kosztem chcą się wzbogacić choć i tak odsetki mieli niskie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ehh(2019-09-04 12:01) Zgłoś naruszenie 210

  Ludzie mający kredyty złotówkowe również powinny je przejrzeć pod kątem klauzul niedozwolonych. Ten problem nie dotyczy tylko kredytów indeksowanych do bankowego kursu CHF czy USD. Prawo bankowe do pewnego czasu było reliktem PRL-u, a banki to bezwzględnie wykorzystały. Teraz jak złapany złodziej: nie mogę iść do więzienia bo to negatywnie odbije się na mojej urodzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nielot(2019-09-04 11:16) Zgłoś naruszenie 190

  "– W kodeksie cywilnym jest przepis, który mówi, że jeśli nie wiadomo, jaki kurs należy zastosować dla zobowiązania w walucie obcej, to wykorzystuje się średni kurs NBP. Tak naprawdę to powinno wystarczyć – mówi DGP członek zarządu jednego z „frankowych” banków." Jeśli członek zarządu jednego z banków zajrzał już do Kodeksu Cywilnego to tam jest już od dawien dawna przepis jednoznaczny: Kodeks cywilny Art. 385/1. Niedozwolone postanowienia umowne - klauzule abuzywne § 1. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. § 2. Jeżeli postanowienie umowy zgodnie z § 1 nie wiąże konsumenta, strony są związane umową w pozostałym zakresie. I nie trzeba czekać na wyrok TSUE.

  Odpowiedz
 • hihi(2019-09-04 10:54) Zgłoś naruszenie 332

  Widziały gały co dawały?

  Odpowiedz
 • Miro(2019-09-04 10:46) Zgłoś naruszenie 586

  Czyli likwidacja bezprawia i pozostawianie 60 mld PLN w kieszeniach ich prawowitych właścicieli (przy okazji konsumentów) wywoła kryzys? kto kupi takie bzdury?

  Odpowiedz
 • Bartosz(2019-09-04 10:44) Zgłoś naruszenie 541

  "Takich kredytów, jakie będą funkcjonować u nas po ewentualnym NIEKORZYSTNYM orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie było dotąd prawdopodobnie nigdzie na świecie." Przecież to jest ze wszechmiar KORZYSTNE orzeczenie. Poza tym to nie TSUE wymyślił te kredyty tylko same banki, które chciały na nich oszukiwać, ale jak widać zemściło się to na nich.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polak Europejczyk(2019-09-04 10:41) Zgłoś naruszenie 501

  przecież to nie są żadne nowe umowy kredytowe tylko dokładnie te, pod którymi podpisał się zarówno klient jak i bank. Sęk w tym, że do tej pory ich interpretacja na korzyść banku w oparciu o zapisy niezgodne z prawem była nieprawidłowa. Teraz to się na szczęście zmieni.

  Odpowiedz
 • Agnes(2019-09-04 10:35) Zgłoś naruszenie 456

  dzieląc te wyssane z palca 60 mld przez liczbę umów kredytu indeksowanego wychodzi na to, że wg banków, po doprowadzeniu takiej umowy do stanu zgodności z polskim prawem, bank "straci" na takiej umowie więcej niż to co faktycznie pożyczył klientowi (mimo, że klient przecież musi bankowi spłacić pożyczony kapitał). kto się nabierze na takie idiotyzmy?

  Odpowiedz
 • nigga, please(2019-09-04 10:33) Zgłoś naruszenie 581

  Śmieszne, jak nieuczciwe banki zaplątały się we własne sidła, które nastawiły na klientów. Nafaszerowały umowy kredytowe zapisami niezgodnymi z prawem, a teraz kiedy zapisy te są unieważniane przez sądy, to banki krzyczą, że im się rzekomo jakaś straszna krzywda dzieje i że to niby jest jakiś absurd od strony ekonomicznej. A przecież to nikt inny jak same banki tak sformułowały te umowy i wzięły na siebie ryzyko prawne z tym związane. Widziały gały co podpisywały. Dura lex, sed lex. Swoją drogą, nie ma żadnych przeciwskazań, żeby oprocentowanie kredytów było oparte na czymkolwiek, choćby liczbie dni deszczowych w roku. Dopóki kapitał pożyczany klientom jest oprocentowany, dopóty bank na nim zarabia, tak więc nie ma mowy o żadnych stratach - klienci tak czy inaczej muszą oddać do banku to co bank im pożyczył, plus zapłacić za to bankowi oprocentowanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Heh(2019-09-04 10:28) Zgłoś naruszenie 116

  Jak splaciles to jesteś frajer xD

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze