"Iran odrzucił ofertę proponowanego przez Unią Europejską kredytu w wysokości 15 mld dolarów" - przekazała ta nadająca w języku angielskim telewizja, nie podając szczegółów.

Linię kredytową obejmującą okres czterech miesięcy do końca bieżącego roku zaproponowała Francja, by utrzymać w mocy międzynarodową umowę w sprawie irańskiego programu atomowego.

Wcześniej wiceszef MSZ Abbas Arakczi sugerował, że Iran jest gotów przyjąć podobną propozycję.

"Powrót Iranu do pełnego przestrzegania umowy atomowej zależy od otrzymania 15 mld dolarów w okresie czterech miesięcy. W przeciwnym razie proces wycofywania się Iranu ze swoich zobowiązań (w ramach tej umowy) będzie kontynuowany" - oświadczył wiceszef irańskiej dyplomacji.

"Albo Europa kupi ropę od Iranu, albo zapewni Iranowi ekwiwalent wpływów ze sprzedaży ropy w postaci linii kredytowej gwarantowanej zyskami ze sprzedaży naszej ropy, co w pewnym sensie oznacza przedsprzedaż ropy" - dodał.

Również w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani ocenił, że Iran i europejscy sygnatariusze umowy raczej nie zdołają w najbliższych dniach osiągnąć porozumienia, które pozwoliłoby utrzymać w mocy układ atomowy z 2015 roku.

"Uważam za nieprawdopodobne, byśmy osiągnęli rezultaty z Europą dziś czy jutro. Europa będzie miała kolejne dwa miesiące na wywiązanie się ze swoich zobowiązań" - dodał.

Rowhani powiedział też, że Iran ogłosi dalszy krok w procesie stopniowego wycofywania się ze zobowiązań wynikających z umowy atomowej oraz że działania te "przyspieszą prace w ramach irańskiego programu atomowego".

"Trzeci krok będzie najważniejszy i będzie miał nadzwyczajne konsekwencje" - ocenił irański przywódca, nie podając szczegółów. Wcześniej Teheran przekroczył już ustalone limity zapasów uranu i stopnia jego wzbogacania.

Umowa nuklearna została zawarta w 2015 roku przez Iran ze światowymi mocarstwami – USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oraz UE - aby powstrzymać Iran przed zbudowaniem broni atomowej, w zamian oferując Teheranowi stopniowe znoszenie sankcji.

W maju 2018 roku prezydent Trump, mimo sprzeciwu pozostałych sygnatariuszy, zdecydował o wycofaniu USA z porozumienia i przywrócił antyirańskie sankcje, aby m.in. uniemożliwić Iranowi eksport ropy naftowej i zmusić go do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia, obejmującego także irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

>>> Polecamy: Oto kraje UE, które są najbardziej uzależnione od importu ropy naftowej [INFOGRAFIKA]