Europejczycy mają wielki potencjał energetyczny. Na swoich dachach [BADANIE]

6 września 2019, 06:50
Źródło:Bloomberg
Panele słoneczne

Panele słoneczneźródło: ShutterStock

Europejczycy mogą masowo rozszerzyć tanie wytwarzanie energii słonecznej. Do wykorzystania jest ogromna przestrzeń nad ich głowami – dachy domów.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (21)

  • X(2019-09-06 12:19) Zgłoś naruszenie 467

    Autor artykułu myli solary z fotowoltaiką.

    Odpowiedz
  • Prawdziwy Przedsiębiorca(2019-09-06 07:07) Zgłoś naruszenie 3748

    Niech zlikwidują VAT na zakup i montaż instalacji.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ciekawe(2019-09-06 10:30) Zgłoś naruszenie 3717

    Wszystko super, ale w nocy fotowoltaika nie działa, a właśnie wieczorami i w nocy jest największe zapotrzebowanie na prąd. I co wtedy? I tak elektrownia węglowa dalej musi działać? Przecież nie da się wyłączyć elektrowni węglowej na dzień i włączyć w nocy. A jak cały czas działa to jaki jest zysk z fotowoltaiki? Może mi ktos to wyjaśni?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Zib(2019-09-06 13:38) Zgłoś naruszenie 1016

    W małe reaktory atomowe i sprawa nocy załatwiona...w dzień przechodzą na rezerwę (w zakresie nowoczesnego sterowania max/min)... Poza tym w Pl jest ciągle potencjal 2tys MW z energii wody i szanse na budowę elektrowni szczytowo-pompowych. Fotowoltaika do tego ma najmniejsze straty przesyłowe. Zimą odbieramy nadmiar z lata ,wtedy muszą chodzić wszystkie moce zapasowe i ewentualnie farmy wiatrowe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Janusz Energiczak(2019-09-06 09:16) Zgłoś naruszenie 919

    Właśnie zmieniam kocioł na pellet na fotowoltaikę 10kw na dachu + pompę ciepła 7.5kW. Całość 38k+22k brutto (dom 190mkw) Od tego odliczam 8k zwrotu podatku (pomniejszenie o 53k dochodu) Jeszcze ostatnia dotacja 5k Mój Prąd Całkowity koszt wyniesie mnie 47k. Do tej pory prąd + ogrzewanie kosztowały mnie 7k rocznie. Inwestycja zwróci się po niecałych po 6,5-7 latach. prawie 15% stopa zwrotu zakładając że cena prądu nie zmieni się przez następne 7lat :)))

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • To znowu ja(2019-09-06 09:32) Zgłoś naruszenie 621

    Właśnie zmieniam kocioł na pellet na fotowoltaikę 10kw na dachu + pompę ciepła 7.5kW. Całość 38k+22k brutto (dom 190mkw) Od tego odliczam 8k zwrotu podatku (pomniejszenie o 53k dochodu) Jeszcze ostatnia dotacja 5k Mój Prąd Całkowity koszt wyniesie mnie 47k. (koszt ewentualnego kredytu to ok 7k w BOŚ) Do tej pory prąd + ogrzewanie kosztowały mnie 7k rocznie. Inwestycja zwróci się po niecałych po 6,5-7 latach (lub + 1 rok jeżeli w kredycie). prawie 15% stopa zwrotu zakładając że cena prądu nie zmieni się przez następne 7lat :))) PKO BP i BOŚ mają w ofercie kredyty na takie inwestycje ze stopą dużo korzystniejszą niż konsumencki. Sam skorzystałem.

    Odpowiedz
  • zamontowałem na te lato 3 panele(2019-09-07 15:44) Zgłoś naruszenie 10

    No i całe lato licznik energii stoi w miejscu. Tylko wieczorem startuje

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-09-06 22:16) Zgłoś naruszenie 10

    Nnno ! A ktoś inny , też z POtencjałem , chciałby z tych dachów skorzystać ... Za darmo . I jeszcze właścicieli golić na dostawach prądu . I przejmować nieruchomości - z powodu niedotrzymania warunków umowy , na przykład ... Itp. A na boku , niejaki Łukaszanka , chce przekazać tzw. Rosji kawałek Rzplitej , który chwilowo właśnie - bezumownie - sobie dzierżawi ... Że co , że nie w temacie ? - też tak myślę .

    Odpowiedz