We wtorek zostanie zaprezentowany projekt raportu podsumowującego ponad dwuletnie prace komisji weryfikacyjnej.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do komisji, w raporcie znajdzie się rekomendacja, aby dokonać kolejnej nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej. Na jej mocy to rząd, a nie miasto, miałby wypłacać zarządzane przez tę komisję odszkodowania i zadośćuczynienia dla lokatorów ze zreprywatyzowanych kamienic.

Środki pozyskiwane przez komisję byłyby przelewane do Funduszu Reprywatyzacji (jeden z państwowych funduszy celowych), a nie jak do tej pory na konto miasta. Następnie na podstawie samej decyzji komisji, odszkodowania byłyby wypłacane przez rząd. Ponadto m. st. Warszawa musiałoby zwrócić do Funduszu środki dotychczas pozyskane przez komisję. Obecnie komisja zabezpieczyła już 15 mln zł uzyskanych w procesie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości i przyznała świadczenia dla lokatorów w wysokości ok. 5 mln zł.

Na mocy nowelizacji ustawy o komisji miasto miałoby też stracić status strony w sprawach sądowych dotyczących przyznanych odszkodowań, ponieważ nie dysponowałoby środkami uzyskanymi przez komisję. A postępowania sądowe zainicjowane przez stołeczny ratusz dotyczące sprzeciwu wobec odszkodowań przyznanych przez komisję miałyby być umorzone. Mieszkańcy mieliby otrzymać wypłaty środków po wejściu w życie nowelizacji.

Reklama

Od maja ubiegłego roku komisja weryfikacyjna przyznaje odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom ze zreprywatyzowanych kamienic. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że nie może wypłacać tych świadczeń. Miasto argumentuje, że zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od uprawomocnienia decyzji komisji weryfikacyjnej odnoszącej się do danej nieruchomości.

19 marca przed sądem rozpoczęła się pierwsza sprawa odszkodowawcza, która wynikała ze sprzeciwu miasta wobec decyzji komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowania za podwyżkę czynszu po reprywatyzacji. Powodem w sprawie jest lokatorka kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 43, która złożyła wniosek o odszkodowanie, a pozwanym m.st. Warszawa. Do sprawy - po stronie lokatorki - przystąpiła komisja weryfikacyjna.

Komisja weryfikacyjna od czerwca 2017 r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

>>> Czytaj też: Południowa obwodnica Warszawy zrealizowana w 70 proc. Zobacz zdjęcia