Nie mają hipotek, mało oszczędzają, popierają socjal. Jaka jest polska klasa średnia? [RAPORT PIE]

10 września 2019, 11:00 | Aktualizacja: 19.09.2019, 10:55
Źródło:Forsal.pl
Warszawa, 9.01.2017

Warszawaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Piotr Malecki

Jakieś 11-12 mln osób – tyle liczy grupa społeczna, która teoretycznie jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego. Pod względem jej liczebności Polska należy do europejskiej czołówki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (17)

  • Terminator(2019-09-10 11:52) Zgłoś naruszenie 849

    Jestesmy piersi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Njm(2019-09-10 12:03) Zgłoś naruszenie 512

    Doskonałe, najpierw zmieniamy definicje tak, żeby mieściły się w niej osoby z minimalną krajową, a potem dziwimy się, że ta nasza nowa klasa średnia nadal jest biedna...

    Odpowiedz
  • zeflik(2019-09-10 12:10) Zgłoś naruszenie 545

    Buahahaha! Jaki kraj taka klasa średnia! Żenua to określenie subtelne jak na opisanie ww.

    Odpowiedz
  • Abc(2019-09-10 12:42) Zgłoś naruszenie 2523

    Definicja klasy średniej pokrywa osoby zarabiające minimalną krajową. Według mnie coś tu grubo nie pasuje. Bo w tego wynika że klasa niższa w ogóle nie ma żadnych zarobków, przynajmniej legalnych. Osobiście według mnie klasa średnia zaczyna się od zarobków na poziomie 10k netto miesięcznie na członka rodziny. W przypadku rodziny 2+2 można już sobie pozwolić na typowe wydatki klasy średniej, tj. nowy samochód z salonu klasy E co 3 lata, kupno domu / mieszkania z sensownym kredytem (do 8 lat), posłanie dzieci na dowolne studia (niekoniecznie w kraju, niekoniecznie uczelnia publiczna). Wakacje raz lub dwa razy w roku w dowolnie wybranym miejscu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rozśmieszony(2019-09-10 13:30) Zgłoś naruszenie 5510

    Klasa średnia gdzie dochód na osobę netto wynosi 1500zł XDDDDDDDDD Czyli razem z żoną mam 3000 miesięcznie, na wynajem mieszkania 1500, jedzenie 500zł zostaje nam całe 1000zł siły nabywczej, no chyba że będziemy musieli kupić jakieś ubrania albo iść do lekarza, albo wpadniemy na kaprys kupienia sobie kosmetyków - wtedy siła nabywcza spada do zera. Przecież to jest życie na granicy ubóstwa, nie żadna klasa średnia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lajdon(2019-09-10 15:55) Zgłoś naruszenie 966

    Nie mamy licznej klasy średniej tylko źle zdefiniowano klasę średnią. Tak to jest jak się robi badania i analizy za państwowe - czyli niczyje - pieniądze. Nie ważne że powstał gniot kasa wpadła publikacja jest CV wzbogacone. A co tam że praca pseudo naukowa nadaje się do wyciągania z niej wniosków jak kangur na kontener, jak mówi przysłowie strzelał nikt z tego nie będzie a papier zniesie wszystko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • irdui(2019-09-10 17:46) Zgłoś naruszenie 318

    Przedział 1500-4500 zł to nie jest klasa średnia. Do 10 000 zł - klasa niższa Od 10 000 do 100 000 zł - klasa średnia Od 100 000 wzwyż - klasa wyższa No i poza klasą są tacy jak Lewandowski, który co miesiąc zarabia znacznie więcej niż milion zł (można ich definiować jako klasę najwyższą).

    Odpowiedz
  • Pikolo(2019-09-10 20:13) Zgłoś naruszenie 167

    Trochę slaba i biedna ta niby klasa srednia...zwykly robol po podstawowce pracujacy w Holandii czy Niemczech q najgorszej pracy lapie sie wg tego kryterium do klasy wyzszej gdyby tylko patrzec na dochody bo w sumie one sa teraz najważniejsze i one definiuja pozycje czlowieka. Nie ma znaczenia wg mnoe czym sie zajmujesz i jaki masz zawod wazne ile zarabiasz....dla mnie to lipa ten podział .

    Odpowiedz
  • telpohi(2019-09-11 05:44) Zgłoś naruszenie 049

    SpFling.︆︅com - świеtny projekt dla d𝚘r𝚘słych, którzy 𝚌hcą znаleźć partnеr𝚊 s𝚎ksu𝚊lnego

    Odpowiedz
  • Rumcajs(2019-09-13 03:08) Zgłoś naruszenie 12

    11-12 milionow jest kreuje nasz rozwoj gospodarczy? Czy ja to dobrze zrozumialem? Taz to potega!!!12 milionow splaci dlugi zaciagniete na zaplacenie amerykanskich "patriotow", F35, czy finansowanie "Fort Trump" bez najmniejszego problemu !!!! A przeciez jeszcze sa ich dzieci, wnuki, emeryci, sluzba zdrowia, nauczyciele........itd. Polska przezywa gospodarczy cud wypracowany 12 milionami zaledwie obywateli. PKB mamy najwieksze na swiecie. Za pare lat w Wisle poplynie mleko .

    Odpowiedz
  • ms44(2019-10-07 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    Dochód netto nazywany dochodem rozporządzalnym jest dochodem, który jak podaje w swojej książce E. Adamowicz przez gospodarstwo domowe może zostać przeznaczony na wydatki lub oszczędności, czyli "jest to suma pieniędzy otrzymywanych za pracę od przedsiębiorstw i w postaci transferów (np. emerytury) od państwa, pomniejszona o podatki bezpośrednie."

    Odpowiedz