Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,84 proc., do 27.136,64 pkt. To szósta wzrostowa sesja dla tego indeksu z rzędu.

S&P 500 wzrósł 0,72 proc., do 3.000,91 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,06 proc., do 8.169,68 pkt.

Akcje Apple zyskały około 2,5 proc., po wzroście o ponad 1 proc. dzień wcześniej. Koncern przedstawił trzy nowe modele iPhone, a także m.in. nowy zegarek i usługi płatnej telewizji.

Ponad 2 proc. zyskiwały akcje Micron Technology, po tym jak analityk Longbow podniósł rekomendację dla spółki do "kupuj" z "neutralnie".

Rosły też akcje Cisco Systems, gdyż Evercore ISI rozpoczął wydawanie rekomendacji od zalecenia "powyżej rynku" i wskazując na unikalny portfel produktów tej spółki.

Akcje Amazona spadły prawie 1 proc. przed sesją - Federalna Komisja Handlowa USA wszczęła wobec giganta handlu internetowego dochodzenie, które ma sprawdzić czy Amazon nie wykorzystuje swojej pozycji na rynku w celu zdławienia konkurencji.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę szanse na umowę handlową, gołębi Fed, to nagle mamy szansę na wzrosty na rynkach akcji" - powiedział Jeff Mortimer, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w BNY Mellon Wealth Management.

W czwartek, o 13.45 decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Europejski Bank Centralny. Rynki w pełni wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej EBC o 10 pb do -0,50 proc., natomiast możliwość obcięcia kosztów kredytu o 20 pb do -0,60 proc. rynki szacują na 36 proc.

Analitycy wskazują, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC można się spodziewać obniżenia stopy depozytowej wraz z systemem różnicowania stóp (z ang. tiering).

Ekonomiści przewidują także, iż EBC może ogłosić pakiet stymulacyjny w postaci wznowienia programu zakupu aktywów netto (QE) i rozszerzenia forward guidance.

Swój sprzeciw wobec ponownego wprowadzania niestandardowych środków polityki monetarnej w postaci luzowania ilościowego wyrażali bankierzy centralni z Niemiec, Francji, Holandii, Estonii i Słowacji.

„W efekcie zaczęło pojawiać się przeświadczenie, że EBC nie spełni w czwartek oczekiwań rynku, co może skutkować wyraźniejszym odbiciem notowań rynku” – napisał w raporcie główny analityk finansowy Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w sierpniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,8 proc. Oczekiwano, że PPI pozostanie bez zmian mdm. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,1 proc. Oczekiwano 1,7 proc.

Chiny ogłosiły w środę, że wiele towarów z USA zostanie wyłączonych z 25-proc. ceł, które zostały nałożone na amerykański eksport o wartości ok. 60 mld USD w zeszłym roku. W skład 16 kategorii produktów, które zostaną wyłączone z programu taryfowego są m.in. leki, nawozy oraz ryby.

Wyłączenie wejdzie w życie od 16 września i będzie obowiązywało przez rok. Wśród produktów objętych decyzją nie znalazły się m.in. produkty rolne z USA.

Chińskie media zapowiadają też środki, które mają wspomóc chińską gospodarkę, osłabioną przez wojnę handlową USA-Chiny, a także złagodzić napięcie w konflikcie.

"Chiny podejmują działania z celu złagodzenia negatywnego wpływu wojny handlowej i które przyniosą korzyści firmom z Chin" - napisał na Twitterze Hu Xijin, redaktor naczelny "Global Times".

Chiński dziennik „South Morning China Post” napisał, że Chiny rozważają zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych, jeśli USA zdecydują się na cofnięcie restrykcji wobec chińskich firm telekomunikacyjnych.

„Naszym zdaniem, realne stanowiska negocjacyjne są znacznie bardziej odległe i szanse na porozumienie przed wyborami w USA oceniamy jako niskie” – oceniono w raporcie ING. (PAP Biznes)