Biedny jak Szwajcar. Co to znaczy być ubogim w kraju Helwetów?

23 września 2019, 06:32 | Aktualizacja: 23.09.2019, 10:04
Tylko na Forsal.pl
Szwajcaria

Szwajcariaźródło: ShutterStock

Szwajcarzy należą do najbogatszych na świecie. Jednocześnie wielu z nich zagrożonych jest biedą. To głównie skutek wysokich cen i opłat, a nie nominalnych dochodów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (51)

  • Qwas(2019-09-23 07:52) Zgłoś naruszenie 2814

    Mimo wszystko polecam wyjazd do Szwajcarii, po roku zarabiania w CHF zostałem uprawniony do odbioru szwajcarskiej emerytury. Z każdym rokiem dłużej dodatkowe 50CHF więcej będę dostawał z rzadu szwajcarskiego na starość + polska emerytura (dotychczas wyrobiony kapitał). Na każdy kraj można narzekać. Nowego IPhone’a X mogę kupić po tygodniu pracy, w Polsce po miesiącu. Co do zasady zarabiam tyle samo co w złotówkach zarabiałem a ceny w sklepach są niższe jeśli je porównam z Polska. Awokado w Polsce 5zl, tutaj 2CHF, banany 2.40-3CHF (Bio banany po 3) w Polsce od 4zl. Kawa na mieście w PL 8-20zl w CH od 2-13 CHF (lokalne kafejki, gdzie najdroższy jest Starbucks 8-13 CHF). Tak, ubezpieczenie zdrowotne to jest podatek, który w PL jest wliczony a w Szwajcarii dodatkowo płatny co miesiąc, ok. 400 CHF (wszystko zależy od tego ile jesteś w stanie najpierw ty zapłacić z własnej kieszeni i od jakiej kwoty powyżej będzie płacił Twój ubezpieczyciel).

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • Olga(2019-09-23 08:04) Zgłoś naruszenie 697

    Sorry, ale podany wskaźnik ubóstwa jest jednym z najgorszych wskaźników biedy na ziemi... W takiej Wenezueli pół kraju nie ma co włożyć do garnka, ale nie są ubodzy bo to tam standard. W Szwajcarii pół kraju może kupić sobie porsche, więc jak kogoś nie stać to biedak.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-09-23 08:24) Zgłoś naruszenie 1315

    Jednym slowem - jesli dzis poniedzialek, to Niemcy w ruinie.

    Odpowiedz
  • Wishy(2019-09-23 08:53) Zgłoś naruszenie 353

    Czyli być biednym w Szwajcarii i wydawać w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • T1000(2019-09-23 10:01) Zgłoś naruszenie 3910

    A fakty są takie, że w tej wychwalanej przez propagandę polskiej gospodarcenierówności społeczne są większe niż w Szwajcarii.

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-09-23 11:37) Zgłoś naruszenie 108

    A u was na Ukrainie wojna.

    Odpowiedz
  • Realist(2019-09-23 11:46) Zgłoś naruszenie 287

    Ciekawe jakie będą u nas koszty życia po tych wszystkich podwyżkach płacy minimalnej. Bo ceny na pewno wzrosną.

    Odpowiedz
  • kraqs(2019-09-23 12:24) Zgłoś naruszenie 212

    Ci, co zarabiają poniżej mediany to nie Szwajcarzy!!! To niekwalifikowanie imigranci, co sprzątają ulicę i pracują na farmach.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Terminator(2019-09-23 12:31) Zgłoś naruszenie 56

    W Szwajcarii mieszka wielu światowych multimiliarderów a to fałszuje statystyki bogactwa Szwajcarii i Szwajcarów!!! Dodatkowo to ekstremalnie kapitalistyczno-socjalne państwo o bardzo, bardzo wysokich kosztach utrzymania a nie taka taniocha postkomunistyczna jak Polska lub inne kraje naszego regionu!!! Przez bardzo wysokie ceny prawie każdy który posiada dom lub mieszkanie jest de facto milionerem!!! System Szwajcarski jest zrobiony przede wszystkim dla banków i superbogaczy (Iluminatów) które mają wszędzie najwyższe wpływu w polityce i w gospodarce!!! Posiadanie domu lub mieszkania w Szwajcarii jest opłacalne jak masz hipotekę bo sporo zaoszczędzisz na podatkach a bank ma z tego ciągłe i wysokie wpływy!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2019-09-23 13:32) Zgłoś naruszenie 115

    Dziś czytałem w prasie zagranicznej że w "bogatej" Szwajcarii aż 25% ludzi nie posiada żadnego majątku a nierówności rosną bardzo szybko!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kiko(2019-09-23 14:45) Zgłoś naruszenie 95

    wysokie kostza utrzymania o ktorych piszez to bzdura, spowdowoana glownie wysokim w ostanich latach kursem franka i polaczona z tym psychologia czyli przeliczaniem szwajcarskich cen na euro czy inne waluty lokalne. w jakichkolwiek rankigach sily nabywczej, Szwajcaria jest na samym szczycie, a jej mieszkancy kupia najwiecej za swoja pensje tak zwanych koszykow dobr. widzialem juz kilka artykulow na bloombergach czy innych takich, jasno stwierdzajacych ze osoba zarabiajaca mediane (6000 chf - podkreslam, mediane, nie zadna srednia ktora moglaby byc zafalszowana przez najbogatszych) w Zurychu jest w stanie wydac procentowo mniej swego dochodu na dwupokojowe mieszkanie (ok.1500-1700 chf, czyli 25% pensji brutto) niz mieszkaniec Londynu, Monachium, Farnkfurtu czy Paryza.poprostu wszystkie koszty czy szwajcarskie ceny trzeba mierzyc miara tego iz przecietny czlowiek jest w stanie przyniesc do domu 4-5 tysiecy frankow netto pensji

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dominik(2019-09-23 16:18) Zgłoś naruszenie 1910

    Za propagandy rządów PiS u za 2 lata ich dogonimy a za 3 to oni będą u nas szukać roboty razem z Niemcami ha ha 😂 masakra

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Visjoner(2019-09-23 18:28) Zgłoś naruszenie 34

    Ten artykul jest o tym, ze w kajach takich jak Szwajcaria tez wystepuje zjawisko biedy a ludzie sie podniecaja i analizuja :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bobas(2019-09-23 18:29) Zgłoś naruszenie 41

    W Szwajcarii kazdy kto ma jakas nieruchomosc jest milionerem... Poza tym maja ujemne stopy procentowe i lokuja kase w nieruchomosciach.

    Odpowiedz
  • Zurych(2019-09-23 19:37) Zgłoś naruszenie 111

    Mieszkam 4 lata w Szwajcarii i potwierdzam słowa artykułu. Wysokie zarobki się rozchodzą bo są wysokie ceny. Największe są różne dodatkowe daniny np. ceny usług, pozwolenia, podatki lokalne, ubezpieczenia, rejestracje, któych wcale nie ma albo są niskie w Polsce. Chcą wyjechać do Szwajcarii trzeba wziąć zapas gotówki, bo od razu zapłacimy duże opłaty rejestracyjne i kaucje, a wypłata z pracy spływa potem. Boję się, że Szwajcaria jest modelem dla Polski w przyszłości: wzrost zarobków, ale równocześnie wzrost cen i całkiem nowe daniny. To może zatrzymać obiektywny wzrost poziomu życia, a np. emerytów wepchnąć w jeszcze większą biedę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Podlaszuk(2019-09-24 09:04) Zgłoś naruszenie 28

    Wolę być Szwajcarem na skraju ubóstwa niż biednym Polakiem.

    Odpowiedz
  • Kastor(2019-09-24 09:36) Zgłoś naruszenie 03

    I tak przemyca się drobne kłamstewka. Mięso najtańsze jest w Bułgarii a nie w Rumunii. Druga jest Polska (w ramach UE)

    Odpowiedz
  • Stavanger Mac(2019-09-24 12:36) Zgłoś naruszenie 41

    Bogaty kraj to taki, w którym się dużo zarabia, a życie jest tanie. W Norwegii życie horrendalnie drogie, a oszczędność graniczy z absurdem. w Polsce kupuje się zazwyczaj bułki lub zestawy w MacDonalds, a Norwegowie tylko frytki, bo reszta jest dla nich za droga.

    Odpowiedz
  • lolik(2019-09-24 18:49) Zgłoś naruszenie 30

    A niektórzy dalej wierzą w mit bogobojności Europy. Ładnie to wygląda - tam zarobić, przewalutować i szastać w Polsce ale gdyby mieszkać i żyć już tam to tak różowo nie jest. Jak dogonimy Europę to znów będą narzekania że za drogo

    Odpowiedz
  • Konrad(2019-09-24 22:23) Zgłoś naruszenie 50

    Dane potwierdzają kilka prawd: - po 1 postrzeganie kraju jako bogatego zależy kto postrzega i przez jakie pryzmaty np: My podniecamy się tym że Szwajcarzy są bogaczami lecz patrzymy przez pryzmat milionerów tam zamieszkujących, pięknego i czystego kraju, fantastycznych super carsów itd... - po 2 nawet w "bogatych" krajach jest klasa biedna która pracuje na tych na górze - co potwierdza Autor art. - po 3 - jeśli kraj jest "bogaty" to wszystko jest droższe więc więcej pieniędzy zostaje wewnątrz systemu i kółko się zamyka - po 4 - chyba wolę mieszkać w Polsce w klasie średniej i pozwalać sobie na różne rzeczy niż mieszkać w Szwajcarii i wegetować....no ale każdy kto pracuje za granicą powie że tam jest lepiej niż u Nas .... i to jest kolejna prawda.

    Odpowiedz