Ceny skupu trzody chlewnej w pierwszym tygodniu września br., jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, były o blisko 19 proc. wyższe niż przed rokiem i kształtowały się na poziomie 5,93 zł/kg. Wyższe ceny skupu znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach detalicznych mięsa i produktów wieprzowych. Jak podał GUS, w sierpniu br. przeciętnie mięso wieprzowe w sklepach było o blisko 13 proc. droższe niż przed rokiem.

Jak zauważa analityczka, ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce kształtują się pod wpływem zmian, zachodzących na rynku unijnym i globalnym. W pierwszej połowie br. eksport produktów wieprzowych z Unii Europejskiej zwiększył się o blisko 15 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost ten był spowodowany głównie przez zwiększony popyt ze strony azjatyckich kontrahentów, w szczególności z Chin.

Od stycznia do czerwca br. chińscy importerzy zakupili z UE ponad 965 tys. t produktów wieprzowych, czyli aż o 42 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei do Japonii wyeksportowano 241,7 tys. t tych produktów, czyli o 4 proc. więcej w relacji rocznej. Zwiększony popyt ze strony azjatyckich importerów wynika ze spadku produkcji, będącego konsekwencją rozprzestrzeniania się ASF w tym rejonie świata.

Jak wynika z danych amerykańskiego departamentu ds. rolnictwa (USDA), choroba ta szerzy się nie tylko na terenie Chin, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kambodży i Laosu, ale również ostatnio została potwierdzona na Filipinach. Ze względu na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, pogłowie trzody chlewnej w tym kraju zmniejszyło się o blisko jedną trzecią i proces ten postępuje.

Reklama

ASF stwarza problemy także w Polsce. Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku w naszym kraju wykryto 45 ognisk tej choroby i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. W wyniku tej choroby zutylizowano kilka tysięcy sztuk świń. Dodatkowo zmniejszyło się pogłowie trzody chlewnej i według GUS w czerwcu br. pogłowie wyniosło 10,8 mln sztuk i było niższe o blisko 9 proc. w stosunku do tego samego okresu 2018 r. Spadek pogłowia odnotowano również w UE. Czynniki te wpływają na spadek podaży mięsa wieprzowego i oddziałują w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej.

"Oczekujemy, że do końca bieżącego roku zarówno ceny skupu trzody chlewnej, jak i ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą wyższe niż przed rokiem" - poinformowała Kowalewska.

>>> Czytaj też: Kupujemy coraz mniejsze mieszkania?