"Rekrutację pracowników planuje niemal 40 proc. firm. Celem rekrutacji ma być przede wszystkim zwiększenie zatrudnienia (w niemal 1/4 badanych firm), rzadziej - utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Rekrutację planują głównie duże firmy i to zarówno w celu utrzymania, jak i zwiększenia zatrudnienia" - czytamy w raporcie.

W badaniu wskazano, że ok. 56 proc. firm deklaruje problemy ze znalezieniem pracowników, najczęściej niższego szczebla (to wzrost o 8,4 pkt proc. w porównaniu do I kw. 2019 r.). Aż 73 proc. dużych firm doświadczyło trudności związanych z rekrutacją pracowników, w tym 31 proc. z rekrutacją na stanowiska niższego i 25 proc. średniego szczebla głównie w sektorze produkcji przemysłowej.

"Bardzo niskie bezrobocie, malejąca liczba ludności, niedopasowanie kompetencji, rotacja i wysokie oczekiwania płacowe sprawiają, że wciąż będzie trudno o pracowników. Pracodawcy szukają jednak rozwiązań - 41 proc. współpracuje z agencjami pracy, ponad 22 proc. automatyzuje wybrane procesy, ponad 15 proc. zatrudnia pracowników z Ukrainy natomiast 18 proc. firm decyduje się w większym stopniu na zatrudnienie pracowników w wieku emerytalnym i emerytów. Wykorzystywanie potencjału i dostępności pracowników 55+ to kierunek, który w większym stopniu powinny obrać przedsiębiorstwa w Polsce" - powiedziała prezes Work Service Iwona Szmitkowska, cytowana w komunikacie.

>>> Czytaj też: Na polskim rynku pracy w 2020 r. zabraknie nawet 1 mln osób. Wyjedzie 0,5 mln Ukraińców

Reklama

Badanie wykazało, że większość firm planujących rekrutację będzie poszukiwała pracowników niższego szczebla (68,6 proc.) oraz średniego (39,2 proc.). Zainteresowanie zatrudnieniem pracowników niższego szczebla wzrosło w porównaniu do I kw. o 12 pkt proc., podano także.

Zwiększenie wynagrodzenia planuje 20,7 proc. firm w III kw. 2019 roku i w ujęciu rocznym obserwowany jest wzrost wobec 15,6 proc. w III kw. 2018 roku. Wobec poprzedniego badania obserwowany jest spadek płac wobec zanotowanych 26,8 proc. w I kw. 2019 roku.

"Co piąta firma planuje zwiększenie poziomu wynagrodzeń w trakcie zbliżającego się kwartału. Podwyżkę płac planuje 24,6 proc. firm z branży usługowej, 22,9 proc. produkcyjnej, 21 proc. handlowej i niecałe 18 proc. firm z sektora publicznego. Niemal 3/4 firm planuje utrzymać obecny poziom wynagrodzeń. Zaledwie 1,5 proc. firm planuje redukcję wynagrodzeń" - czytamy w raporcie.

Dane prezentowane w ramach "Barometru Rynku Pracy XII" zostały przygotowane i opracowane na próbie pracodawców (N=300) po 100 wywiadów dla firm małych, średnich i dużych. Badanie zrealizowano na próbie pracowników N=501 dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków (18+ lat) syndykatowego badania Kartezjusz.Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI Ad hoc w okresie 29.06-31.07.2019 r.

>>> Czytaj też: Broniarz: Jak premier wyobraża sobie pracę nauczycieli za mniej niż płaca minimalna?