Recesji nie widać, polska gospodarka mozolnie w górę

5 października 2019, 14:55 | Aktualizacja: 05.10.2019, 15:40
Źródło:MAGAZYN DGP
finanse, waluty, gospodarka,

finanse, waluty, gospodarka,źródło: ShutterStock

Rośliśmy szybko, udało nam się zmniejszyć dystans do bogatszych. Ostatnie cztery lata Polska utrzymała się na fali, która podniosła się trzy dekady temu

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (47)

  • Tomek(2019-10-10 09:46) Zgłoś naruszenie 20

    Jak było tak dobrze w latach 2002-2014 to gdzie się podziało 150 mld z OFE

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-10-07 13:07) Zgłoś naruszenie 32

    Nie zapominajmy że wzrost PKB w latach 1990-2015 wyniósł 300% ,,,,,,,,,,,,, a 2015-2018 tylko 16%.

    Odpowiedz
  • Tom-ch(2019-10-07 11:09) Zgłoś naruszenie 62

    W czerwcu i sierpniu 2019 produkcja przemysłowa rdr miała wartość ujemną. Nie zdarzyło się to już kilka lat. To ostrzeżenie............... zobaczymy następne miesiące.

    Odpowiedz
  • gostom(2019-10-06 12:02) Zgłoś naruszenie 618

    A to dopiero będzie zabawa jak wpłynie Reparacja 800 Miliardów Euro.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jasiek(2019-10-05 22:39) Zgłoś naruszenie 715

    Znam firmę w której stanęło 10 maszyn, każda warta około 1,5 mln zł. bo nie ma zamówień. Pracownicy przeniesieni na magazyn, bo takich fachowców się nie zwalnia. W tej firmie nikt nie pracuje za minimalną. A tu pi... że niema spowolnienia gospodarczego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rtv(2019-10-05 22:20) Zgłoś naruszenie 102

    Widz odpowiadam brat który kupi linie technologiczna sprzeda ja na Ukrainę za grosze bo ludzie nie będą u niego za miskę psiego rzarcia pracować. Drugi brat rozwinie firmę i kupi tania linę technologiczna z Ukrainy i dalej będzie prowadzić biznes bo ma moce przerobowe i zasoby ludzkie których polscy Januszem nie doceniają. W mojej branży kupa firm ma zaje.... Problemy z kadrą do tego stopnia że wycofują się z rynków i przetargów a niektóre padają bo nie wyrabiają terminów. W mojej wszystko jest ok ten sam skład od lat przyjmujemy jednego pracownika rocznie i nikt się nie zwalnia nie ma obsow za to coraz więcej zamowien. Zgadnij dlaczego mamy zasoby ludzkie i wyrównujemy ścieżkę w lesie konkurencji? Bo nam dobrze płacą a my dobrze pracujemy. Zapiepszamy jak małe samochody ale stać nas za to na nowe samochody czujesz różnice? A gdybym miał zarobić jak koledzy z branży 1/3 tego co mam to jak bym pracował? O 90 procent słabiej proste.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A propos(2019-10-05 21:38) Zgłoś naruszenie 2914

    Gdzie ten krach z 2016!!!!!!!Gwiazdy PO i TVN wyły cały 2016.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ale jaja!(2019-10-05 20:20) Zgłoś naruszenie 15411

    Godusławski normalnie popełni se puku z rozpaczy!~A miało byc tak źle, masowa emigracja, długi, bezrobocie, nędza i syfilis szerzony przez LGBT :)

    Odpowiedz
  • tyy(2019-10-05 20:11) Zgłoś naruszenie 35

    Terminator do Rosji już coraz mniej Ukraińców wyjeżdża wiec nie marudź

    Odpowiedz
  • Procenty sa wazne w alkoholu(2019-10-05 19:05) Zgłoś naruszenie 5632

    Kazdy, kto chociaz troche ma pojecie o ekonomii to wie, ze porownywanie precentow jest potrzebne i ma sens przy zakupie wodki w sklepie monopolowym. Porownywanie polskiego wzrostu PKB prognozowanego na koniec roku do wysokosci 4,2 % do niemieckiego, ktory ma wyniesc 0,5% ma sens jedynie , jezeli wezmie sie do analizy cyfry bezwzgledne i baze porownawcza. Otoz Niemcy uzyskali w 2018 roku PKB w wysokosci 3,3 biliony EUR natomiast Polska 465 miliardow EUR, co stanowi 7,1 razy mniej jak Niemcy. w wartosciach bezwglednych PKB Niemiec wzrosnie w tym roku o 0,5% do 3,3 biliona EUR daje przyrost bezwgledny w wysokosci 16,5 miliarda EUR, natomiast 4,2% przyrost polskiego PKB do 465 miliardow EUR wypracowanych w 2018 roku daje wzrost bezwgledny w wysokosci 19,53 miliarda EUR. Oznacza to ze, dochod narodowy Polski, w rzeczywistosci jest wiekszy od niemieckiego w okresie spowolnienia jej gospodarki zaledwie o 3,3 miliardy EUR. Juz przyrost dochodu narodowego Niemiec o 0,6% daje dochod liczony w cyfrach bezwglednych wiekszy jak Polski. Dlatego porownywanie wartosci procentowych jest tylko forma propagandy obecnej ekipy rzadzacej, ktory chce w ten sposob malo kumatym Wolakom, pokazac jak to my doganiamy Niemcy i Europe. W rzeczywistosci odstajemy coraz bardziej w tyle, nawet w okresie oslabienia niemieckiej gospodarki jestesmy w stanie sie zaledwie tylko zblizyc do ich wzrostu a o "doganianiu" moze tylko maly konus opowiadac na spotkaniach ze swoim malo rozgarnietym elektoratem. Trzeba jeszcze dodac, ze na wskutek dotacji unijnych i otwartego rynku unijnego, polski PKB urasta sredniorocznie miedzy 2,5 do 3% rocznie. Tym samym jest okazja aby przy najblizszej okazji Unie wyzwac od najgorszych. I tak przez manipulacje cyframi, robi PiS z naszego spoleczenstwa stado baranow.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Terminator(2019-10-05 17:29) Zgłoś naruszenie 611

    A u was na Ukrainie wojna.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marian gasior z wierzchladu(2019-10-05 16:59) Zgłoś naruszenie 334

    A recesji nie ma i nie będzie tak jak i pieniedzy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan z Winnicy(2019-10-05 16:56) Zgłoś naruszenie 296

    Widz(12 minut temu pisze co mu kazali >) ten twój brat co niby wybudował hala i płacił pracownikom 1500 został sam w nowej hali i nnie ma już żadnych pracowników za TYSiUNC PiNCET i za chwile będzie bankrutem bo sam nie spłaci kradytów ! ALE wy naród Partii Oszustów vatowskich tego nie rozumiecie...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2019-10-05 16:50) Zgłoś naruszenie 2928

    Nie liczy sie wzrost PKB, na ktory biezaca polityka ma niewielki wplyw, gdyz zalezy on od konjunktury i dorobku inwestycyjnego z przeszlosci. Jedyne na co rzad ma rzeczywisty wplyw to wzrost wydatkow budzetowych i na lad gospodarczy, gdyz je uchwala. Wplywaja one posrednio na biezaca atmosfere inwestycyjna, zaufanie do porzadku gospodarczego, w ktory warto inwestowac lub nie, co ma bezposredni wplyw na walute i na rynek kapitalowy, mierzony indeksami gieldowymi. Wedle tych kryteriow rzad PISu wyglada fatalnie; rozdmuchali na szczycie konjunktury sztywne wydatki socjalne, spowodowali galimatjas prawny, zapasc na gieldzie, inflacje i slabnaca zlotowke.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leszek Balcerek(2019-10-05 16:39) Zgłoś naruszenie 13031

    Dziwne na tvn od 4 lat mówią, że jest tragedia. Ogólnie wielka ucieczka inwestorów brak nowych inwestorów bo rządzi reżim, Ala Białoruś :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nie w cimię bity(2019-10-05 16:32) Zgłoś naruszenie 15225

    Panie Godusławski, od 2015 trend się zmienił. Rośniemy szybciej, zmniejszamy zadłużenie i to przy ogromnych transferach społecznych. Jakość zarządzani spółkami państwowymi się znacząco poprawiła, o czym świadczą wyniki (np LOT) I to nie jest szczęście, ale właściwa POLITYKA!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Pawel(2019-10-05 16:24) Zgłoś naruszenie 14945

    A mówili że jak wygra PiS to będzie bankructwo, wysokie bezrobocie, izolacja itd a tu co PKB pięknie w gore, bezrobocie najniższe w historii, Polacy zarabiają więcej pięknie byle tak dalej

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2019-10-05 15:40) Zgłoś naruszenie 11133

    W tym roku PKB per Capita PPP w Polsce to już 75% PKB per Capita PPP UE27!!! Dodatkowo wzrost gospodarczy na poziomie 4%+ to wielki sukces przy szacowanym PKB per Capita PPP ponad 34000$ w tym roku!!! Jeszcze w 1997r. nasz PKB per Capita PPP wyniósł 9,618$ a wzrost gospodarczy był na poziomie ponad 6% to tak jak teraz ok. 2%!!! Mamy obecnie po prostu prawdziwy boom gospodarczy w Polsce (prosperity)!!! Wielkie brawo i dalej tak!!!

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Newsroom(2019-10-05 15:25) Zgłoś naruszenie 12354

    Polska gospodarka pnie się do góry ? Przecież jako kooperant Niemiec mieliśmy zdychać wraz z Niemcami - no tak twierdzą trolle i miłośnicy szwabskiej mentalności ! My pniemy się do góry a Niemcy jadą na pysk już bez żadnych hamulców.!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz