Chiny: Bilans 70-latka. Państwo Środka chce być centrum cywilizacyjnym

7 października 2019, 06:22 | Aktualizacja: 07.10.2019, 10:07
Źródło:obserwatorfinansowy.pl
Pekin, Chiny

Pekin, Chinyźródło: ShutterStock

Chiny, rozumiane tutaj jako kontynentalne, czyli Chińska Republika Ludowa (ChRL) obchodzą 70. urodziny. Świętują i celebrują, my natomiast mamy powód do zastanowienia, jak je pojmować. Bo to nie jest zwykły kraj, mimo że sam tytułuje się Państwem Środka, lecz kontynent i stara cywilizacja, teraz ponownie w fazie rozkwitu.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (11)

  • tes(2019-10-07 08:06) Zgłoś naruszenie 2716

    Bilans 70 lat komunizmu w Chinach: 1. 60 milionów ofiar (zwłaszcza za rządów Mao). 2. Totalna inwigilacja, na skalę większą niż u Orwella. 3. Słaba demografia. 4. Miliard nędzarzy. 5. Gospodarka oparta na masowej kradzieży zagranicznych technologii. 6. Gigantyczne i coraz szybciej rosnące zadłużenie. 7. Totalnie zniszczone środowisko.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jo(2019-10-07 11:36) Zgłoś naruszenie 94

    Chiny nie będą centrum z banalnego powodu (który jest zresztą paradoksalnie źródłem ich sukcesu): alfabet

    Odpowiedz
  • antek(2019-10-07 12:39) Zgłoś naruszenie 75

    dzikusy!!!!!! pojedz a sam sie przekonasz!

    Odpowiedz
  • Terminator(2019-10-07 17:23) Zgłoś naruszenie 61

    PKB per Capita PPP w tym roku w Chinach jest na poziomie ok. 19,559$!!! Jeszcze im daleko nawet do Polski ok. 34000$ a co do USA to jeszcze wielka przepaść w rozwoju!!! Dodatkowo widzimy jaka to wielka "cywilizacja" z Chin jest obecnie aktywna w HongKongu!!! Nikt na Zachodzie tego nie popiera i nie chce!!! LooooooooooooooooooL.

    Odpowiedz
  • freedom(2019-10-07 19:02) Zgłoś naruszenie 55

    Prawo, demokracja - to wyznaczniki cywilizacji. W Chinach tego nie ma.

    Odpowiedz
  • Devon(2019-10-07 19:54) Zgłoś naruszenie 72

    My, Zachód, stworzyliśmy potwora, choć chcieliśmy mieć pokojowego olbrzyma w rodzaju Japonii. Niestety, ale można było przewidzieć, że tak się stanie. Teraz mamy państwo nastawione wojowniczo i rewizjonistycznie, które wyrosło dzięki USA, w systemie globalnym USA i za sprawą wolności handlu i żeglugi gwarantowanej przez USA, dzięki rynkowi zbytu w USA i dzięki technologii USA, którą im wykradziono. Państwo, które taranuje kutry państw azjatyckich na otwartych wodach i zajmuje wysepki na Morzu Południowochińskim, rabuje drewno z Syberii, drogie kamienie z Myanmaru, wszelkie surowce z Czarnej Afryki oraz wywiera miękki, destrukcyjny propagandowy wpływ na otwarte demokracje. Chińczycy zadeptują Wietnam, Laos, Kambodżę, Nową Zelandię, Sydney, Vancouver. Wszędzie, gdzie się zjawią, tworzą równoległe, zamknięte społeczeństwo, wykupują nieruchomości, spychają rdzenną ludność na margines. Państwo to przejmuje najcenniejsze europejskie firmy technologiczne, porty morskie i próbuje ustawić na dekady, jak nie na stulecia kierunek przepływów - towary do Europy, pieniądze do Chin. To prosta droga do kompletnej podległości, najpierw ekonomicznej, a potem politycznej i militarnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan z Ciemnogrodu(2019-10-07 23:26) Zgłoś naruszenie 85

    Do wszystkich tzw. China bashers. Ludzie opamiętajcie sie. Historia kolem sie toczy. Czy chcemy, czy nie historia chińska ma 4 tysiące lat. Raz mieli po górkę, a raz z gorki. Sam artykuł poprawnie stwierdza wielkość ich PKB przed wojnami opiumowymi. Teraz mają swoje problemy, ale tez mają wiatr w żaglach. Pytanie dla Polski i Polaków powinno brzmieć jak nasz kraj może to wykorzystać, a nie jak możemy pomoc USA w ich nowej zimnej wojnie? Wiadomo ze mamy do czynienia z zamordystami, ale to nie sa zamordyści znad Wołgi, a pół świata dalej. To robi różnice. Musimy być bardziej pragmatyczni, a nie walczyć cudze wojny.

    Odpowiedz