Dalio: Świat oszalał, bo daje bogatym tani dostęp do pieniędzy

8 listopada 2019, 06:30 | Aktualizacja: 20.11.2019, 15:22
Źródło:Bloomberg
Ray Dalio

Ray Dalioźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Scott Eells

Ray Dalio nie przebierał w słowach w swoim poście opublikowanym w portalu LidkedIn, w którym zwrócił uwagę na paradoks dostępu do taniej gotówki w globalnej gospodarce. Napisał: „świat oszalał, a system jest zepsuty”.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • Jeden z bydła(2019-11-14 15:20) Zgłoś naruszenie 21

    Niestety nikt nie zadał sobie pytania,DLACZEGO tak sobie wielcy tego świata zmontowali ów system.Proste, otóż dzięki ogromnym dysproporcją między bogatymi a najniższą klasą łatwiej tymi drugimi kierować przy współudziale polityków.Bydło już dawno zostało zapędzone.Cóż masą należy sterować, programować.Ludzie przestają myśleć samodzielnie, smutne.

    Odpowiedz
  • obatel(2019-11-14 10:04) Zgłoś naruszenie 11

    "System, który miał sprawić, że kapitalizm będzie korzystny dla większości ludzi, jest zepsuty" I w tym jest problem - próbuje się wprowadzać jakiś system do kontroli kapitalizmu, podczas gdy wolny rynek ma być po prostu wolny, a nie kontrolowany.

    Odpowiedz
  • samiswoi(2019-11-09 19:20) Zgłoś naruszenie 42710

    Czas inflacji ( dodrukowywania pieniądza i zmniejszania jego wartości ) już się zakończył. Nastał czas deflacji ( czyli wszystko będzie odwrotnie ). To co teraz obserwujemy jest stanem przejściowym. "moneta obraca się z reszki na orła" Był minus-inflacja, będzie plus-deflacja. Bank będzie płacił odsetki za wzięcie kredytu oraz żądał odsetek za lokatę ( bo na rynku ilość pieniądza będzie się zmniejszała, a jego wartość rosła ). Traktujemy to za niemożliwe, bo dzieje się to pierwszy raz w naszej znanej opisanej historii. Pieniądz powstał jako narzędzie ułatwiające wymianę towarów i usług między ludźmi. Teraz jest niestety towarem i podlega prawom podaży i popytu i to tworzy patologie. Świat nie oszalał, lecz podświadomie działa w celu uzyskania równowagi w systemie ekonomiczno-bankowym. W czasach deflacji system finansowo-ekonomiczny działa i gospodarka się kręci, choć już bez akcentu na - więcej, szybciej, bogaciej....

    Odpowiedz
  • Józek (2019-11-09 16:18) Zgłoś naruszenie 44135

    Rayowi Dalio jakaś inwestycja nie wyszła, ktoś z większym kapitałem zgarnął jego zysk. Jak człowiek z takim dużym funduszem zarządzającym mówi coś takiego ? Czy zarabianie sam sobie ogranicza... musiał stracić dużo w tym roku.

    Odpowiedz
  • Wysokie: tanie emerytury i darmowe renty rodzinne(2019-11-09 13:57) Zgłoś naruszenie 1523

    W skali mikro tani dostep do pieniedzy moga dostarczyc po zniesieniu 30-krotnosci skladki emerytalnej - kominowe emerytury publiczne z ZUS, a darmowy dostep - renty rodzinne z ZUS wyplacane w wysokosci 85% emerytury po mezu pomimo braku srodkow na koncie po wspolmalzonku. Tania lub darmowa renta rodzinna w systemie skladki zdefiniowanej przez okres kilkunastu lat obecnie moze kosztowac nawet milion zlotych, po zniesieniu 30-krotnosci kilka milionow zlotych. Kto na te rozrzutnosc tanich wysokich publicznych emerytur oraz tanich lub darmowych rent rodzinnych zapracuje? Pracodawca budzetowy?

    Odpowiedz
  • pawciu(2019-11-09 09:02) Zgłoś naruszenie 1624

    Jak dopuściliście do oficjalnych instrumentów finansowych ruletkę z kasyna, to się nie dziwcie, że tak się stało. Obejrzyjcie sobie film Big Short to zrozumiecie co mam na myśli.

    Odpowiedz
  • Janek wisnia(2019-11-09 02:45) Zgłoś naruszenie 327

    On ma racje.

    Odpowiedz
  • Łejn Daglas(2019-11-08 21:21) Zgłoś naruszenie 73016

    Gieniusz, gieniusz! No jakbym ja miał górę pieniędzy do pożyczenia, to na pewno nie pożyczyłbym komuś z równie wielką górą pieniędzy! Wie jak pomnażać pieniądze skurczysyn, znaczy że jeszcze by mi oddał i co wtedy! Wolałbym pożyczyć komuś biednemu. Co jest warte życie bez tej odrobiny ryzyka? Patrzta, jaki ten kapitalizm to wredny system. Jak to trudno kupić biednemu Porsche w salonie w kredycie na 40 lat, a przed bogatym to się i dywan czerwony rozwinie i jazdę próbną załatwi. Hej, a może to nie tyle kapitalizm, co zwykły ludzki rozsądek obowiązujący w każdym ustroju gospodarczym i politycznym? Na ale dziadek naczytał się Marksa i będzie teraz próbował zrobić, żeby rzeka do góry płynęła.

    Odpowiedz
  • Visjoner(2019-11-08 16:47) Zgłoś naruszenie 6388

    Dzis jest juz w zasadzie oczywiste, ze system wymaga znacznej przebudowy ale (jak zwykle) ci co korzystaja doja poki moga.

    Odpowiedz
  • Aries(2019-11-08 14:57) Zgłoś naruszenie 3392187

    Bez pierwiastka bożego człowiek jest tylko żałosnym potworkiem.

    Odpowiedz
  • Roman(2019-11-08 11:27) Zgłoś naruszenie 1014

    To teraz proszę mi wytłumaczcie, dlaczego pożyczka z wyższym oprocentowaniem miałaby się stać bardziej dostępna dla ludzi, którzy nie mają teraz zdolności kredytowej???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jacek(2019-11-08 08:57) Zgłoś naruszenie 69413

    Należy zadać sobie pytanie czemu jest w ogóle możliwe tak tanie pożyczanie..... z jednej strony pewnie inni bogaci (pożyczający) nie wiedzą w co inwestować (lub nie akceptują ryzyka) więc pożyczają drugim, z drugiej strony pożyczenie największym jest w rzeczywistości pozbawione ryzyka bo wiadomym, że w najgorszym razie państwo pomoże i użyje pieniędzy podatników....Niestety między tymi instytucjami nie ma prawdziwej konkurencji. Czy ktoś w Polsce wybierając bank jakiemu chce powierzyć środki (rachunek, lokaty) patrzy na jego kondycje finansową??? Oczywiście, że nie, bo za każdy stoi pośrednio lub bezpośrednio Państwa (m.in.BFG). Oczywiście, stan taki nie jest też pozbawiony pozytywnych aspektów. ,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz