Prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i prezydent Eurocoal Tomasz Rogala został wybrany w skład Komitetu Wykonawczego Coal Industry Advisory Board (CIAB) – podała w środę PGG.

Komitet jest grupą wysokiej rangi menedżerów z przedsiębiorstw przemysłowych związanych z węglem. Powołano go w 1979 r. decyzją Zarządu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), by doradzać tej agencji z perspektywy przemysłu w sprawach związanych z węglem.

Kandydaturę prezesa Rogali zaproponował w miniony piątek przewodniczący CIAB Peter Freyberg argumentując, że Polska jest głównym krajem europejskim, w którym przemysł węglowy pełni istotną rolą. Freyberg stwierdził również, że prezes Rogala jako prezydent Eurocoal ma poparcie sektora węglowego w całej Europie, doceniając tym samym wkład stowarzyszenia w rozmowy szczebla europejskiego na temat transformacji energetycznej i zachowania łańcucha wartości.

Zdaniem Freyberga nieco naiwnym jest twierdzenie, iż węgiel nie będzie potrzebny dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, skoro wszystkie analizy pokazują, że do 2040 r. utrzyma się jego zużycie na obecnym poziomie.

Prezes Rogala w swoim wystąpieniu podziękował za wybór i docenienie Polski, która jest członkiem IEA od 2008 r., oraz największej w Europie spółki górniczej, jaką jest PGG. Przypomniał, że od wielu lat stara się na arenie europejskiej, a także międzynarodowej przekazywać informację, że węgiel to nie tylko surowiec energetyczny. Wskazał, że sektor węglowy w Europie tworzy istotny łańcuch wartości poprzez wysokopłatne miejsca pracy, projekty badawczo-rozwojowe, a także płatności na rzecz budżetów lokalnych i centralnego, z którego realizowane są istotne społecznie zadania.

Reklama

Członkowie CIAB wywodzą się z 13 krajów przodujących w światowej produkcji węgla, między innymi z Chin, USA, Australii, RPA, Rosji, Polski i Indonezji. Kraje członkowskie odpowiadają za niemal 80 proc. światowej produkcji i konsumpcji węgla, co daje Komitetowi silną legitymację do reprezentowania interesów państw węglowych na arenie międzynarodowej.

Członkowie CIAB są z reguły prezesami lub dyrektorami naczelnymi, bądź innymi starszymi rangą przedstawicielami kierownictwa przedsiębiorstw z górnictwa, transportu i przedsiębiorstw produkujących maszyny dla sektora węglowego, głównych producentów energii czy użytkowników węgla.

>>> Czytaj też: Zamrażanie cen prądu: URE jest zawalony pracą