"Wykorzystując informacje z JPK_VAT za 2019 r. zidentyfikowano i przekazano do weryfikacji 756 452 rozbieżności na kwotę 8,7 mld zł" - podało ministerstwo finansów. Resort zaznaczył, że dane te obejmują okres od stycznia do sierpnia 2019 r. Dodano, że w kwocie 8,7 mld zł VAT stanowi 1,15 mld zł.

Wcześniej KAS poinformowała, że administracja skarbowa i policja zlikwidowały grupę przestępczą zajmującą się sprzedażą fikcyjnych faktur. Dzięki analizie danych plików JPK_VAT ujawniono mechanizm popełniania przestępstw związanych z ogłoszeniami typu „dam koszty". Ustalono dane ok. 1000 podmiotów będących w posiadaniu faktur, co do których zachodzi podejrzenie, że zostały wystawione w ramach procederu. Uszczuplenia należności podatkowych oszacowano na kwotę co najmniej 20 mln złotych.

MF przypomina, że od 2018r. pliki JPK_VAT wysyła każda firma, która jest podatnikiem VAT. Są one zbiorem danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres i umożliwia ich łatwe przetwarzanie. Pliki JPK_VAT wysyła co miesiąc ok. 1,6 mln podatników.

MF podkreśla, że dzięki JPK_VAT administracja skarbowa: skutecznie zapobiega oszustwom podatkowym, ogranicza nieuczciwą konkurencję, chroni interesy uczciwych podatników, szybciej zwraca podatek VAT przedsiębiorcom. (PAP)

Reklama

Autor: Marcin Musiał