Jak podał resort, podczas rozmowy z przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Norbertem Lins, Ardanowski zwrócił uwagę, że nie ma merytorycznego ani politycznego uzasadnienia dla utrzymywania kopert płatności bezpośrednich dla państw członkowskich opartych na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła.

Szef polskiego resortu rolnictwa zaznaczył, że propozycje KE ws. dopłat bezpośrednich na lata 2021-2027 w UE są nadal "bardzo zróżnicowane". Zdaniem ministra, wyrównanie dopłat dla polskich rolników do poziomu średniej w UE jest konieczne już w pierwszych latach nowej perspektywy finansowej 2021-2027.

Ardanowski w rozmowie z szefem komisji rolnictwa PE przekonywał o konieczności zwiększenia budżetu na rolnictwo.

"Bez zwiększenia środków na budżet Wspólnej Polityki Rolnej cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym działania na rzecz środowiska i klimatu nie zostaną zrealizowane" – podkreślił cytowany w komunikacie Ardanowski.

Reklama

Z kolei Lins przyznał, że trudno będzie pogodzić zwiększone ambicje klimatyczne z mniejszą ilością pieniędzy w budżecie. Jednocześnie podkreślił ważną rolę drugiego filaru WPR w realizowaniu działań na obszarach wiejskich.

Także podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Budżetu Parlamentu Europejskiego Johanem Van Overtveldtem, Ardanowski zwracał uwagę na duże oczekiwania rolnictwa co do budżetu po 2020 r. ze względu na przyszłe cele wyżywieniowe, jakie spoczywają na rolnikach i dodatkowe wymagania zdefiniowane dla sektora rolnego w strategii Zielonego Ładu.

Minister Ardanowski spotkał się również z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego i przedstawił im stanowisko Polski w zakresie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Mówił także o argumentach na rzecz wyrównania dopłat bezpośrednich w tej perspektywie finansowej.

W rozmowie z komisarzem Januszem Wojciechowskim Ardanowski zasygnalizował aktualne problemy rolnictwa w Polsce związane z ASF i anomaliami pogodowymi, które zagrażają produkcji rolniczej. Zaapelował o elastyczne podejście KE do ułatwienia rozpoczęcia prac polowych.

>>> Czytaj też: Dotknie nas susza rolnicza? Żywność podrożeje, jeśli wiosną nie będzie regularnych opadów deszczu