Według państwowej agencji prasowej Xinhua Li zapewnił von der Leyen, że rząd i mieszkańcy Chin posiadają przekonanie, determinację i zdolności potrzebne do opanowania epidemii.

Premier dodał, że Chiny robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić konieczne zaopatrzenie medyczne na obszarach najbardziej dotkniętych wirusem. Wyraził przy tym nadzieję, że UE pomoże Chinom w pilnym zakupie zaopatrzenia od państw członkowskich UE.

Chiny są gotowe do zwiększenia wymiany informacji i poszerzenia współpracy ze społecznością międzynarodową, w tym z Unią Europejską, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa – dodał Li.

Von der Leyen oświadczyła, że UE z szacunkiem odnosi się do kroków podjętych przez chińskie władze na rzecz opanowania epidemii. Zapewniła też, że Unia jest skłonna ułatwić Chinom szybki zakup potrzebnego zaopatrzenia od krajów członkowskich - podała agencja Xinhua.

Reklama

Koronawirus z miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie patogen wystąpił po raz pierwszy pod koniec grudnia ub.r., wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach potwierdzono jak dotąd prawie 12 tys. zakażeń, a 259 osób zmarło. Wirus dotarł również do około 25 innych krajów, w tym USA, Niemiec, Francji, Włoch i Rosji, ale dotychczas nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami.

Mer Wuhanu Zhou Xianwang ocenił w piątek na konferencji prasowej, że opanowanie epidemii w mieście wciąż jest zadaniem "poważnym i skomplikowanym". Wicemer Xu Honglan dodał, że w Wuhanie w dalszym ciągu brakuje maseczek chirurgicznych i innego zaopatrzenia medycznego.

Komentatorzy zwracają uwagę na przeciążenie systemu opieki zdrowotnej w Wuhanie i innych najbardziej dotkniętych wirusem miastach prowincji Hubei, w której potwierdzono już ponad 7 tys. zakażeń i odnotowano 249 zgonów, a prawie 38 tys. osób jest pod obserwacją.

>>> Czytaj też: Polska czujna w obliczu możliwej epidemii. Kilkanaście osób z podejrzeniem koronawirusa