W tym czasie zmarło 305 osób, co oznacza, że śmiertelność wynosi ok. 2,1 proc. W komunikacie GIS wskazano, że spośród 305 przypadków śmiertelnych, 304 odnotowano w Chinach. Jeden śmiertelny przypadek dotyczy Filipin.

294 spośród 304 zgonów odnotowano w prowincji Hubei, dwa w prowincji Heilongjiang, jeden w prowincji Hebei, dwa w prowincji Henan, jeden w prowincji Hainan, jeden w prowincji Sichuan, jeden w prowincji Chongqing, jeden w Szanghaju i jeden w Pekinie.

Spośród 14,5 tys. zakażeń 14407 zarejestrowano w Chinach, w tym w Hongu Kong i Makau. Pozostałe przypadki obejmują: Tajwan (11), Tajlandię (19), Australię (12) Malezję (8), Singapur (18), Francję (6), Japonię (20), Koreę Południową (15), USA (8), Wietnam (7), Kanadę (4), Nepal (1), Sri Lankę (1), Kambodżę (1), Niemcy (8), Zjednoczone Emiraty Arabskie (5), Filipiny (2), Indie (2), Finlandię (1), Włochy (2), Wielką Brytanię (2), Rosję (2), Hiszpanię (1), Szwecję (1).

Jak dotąd na terenie UE/EOG odnotowano 21 przypadków: Francja (6), Niemcy (8), Włochy (2), Wielka Brytania (2), Finlandia (1), Szwecja (1), Hiszpania (1).

Reklama

GIS przypomina, że aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin.

Objawy zakażenia nowym koronawirusem obejmują gorączkę, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO, z 26 stycznia 2020 r., u 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. GIS przypomina, że źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl