Fetyszyzacja mikrobiznesu. Ekspansja samozatrudnienia szkodzi wydajności polskiej gospodarki

22 lutego 2020, 08:20
Źródło:MAGAZYN DGP
Ekspansja samozatrudnienia szkodzi wydajności polskiej gospodarki fot. udmurd

Ekspansja samozatrudnienia szkodzi wydajności polskiej gospodarki fot. udmurdźródło: ShutterStock

Jednoosobowe firmy charakteryzują się najniższą wydajnością – mają niewielkie możliwości kapitałowe, nie korzystają z efektu skali ani mechanizmów synergii. Mimo to rząd wciąż je promuje

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (44)

 • Maly Przedsiębiorca(2020-02-22 09:14) Zgłoś naruszenie 5717

  Lol. Przecież ten rząd wykańcza małe firmy, a nie je promuje. Podniesiona minimalna i totalne obciążenia plus obostrzenia jak dla koroporacji spowodowały upadek setek malych firm i spowolnienie ich inkubacji w większe biznesy. Male firmy sa obecnie jak kiedys matuty. Gatunek zagrozony. Na wyginieciu.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Kj(2020-02-22 10:27) Zgłoś naruszenie 439

  Mikroprzedsiebiorcy to osoby bez parasola socjalnego państwa albo korporacji, poza strefą komfortu, świadome rozliczeń, podatków i marketingu. Nie tracą czasu na rozgrywki personalne, nie czepiają się stołków. Mniej podatne na propagandę z jednej albo drugiej strony. Wielu z nich daje zaczątek większym biznesom.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • qwerty(2020-02-22 08:48) Zgłoś naruszenie 4210

  Każdy wielki biznes był u zarania mikrofirmą. "Maluch" to trening przedsiębiorczości. Pierwszy biznes wcale nie musi wypalić, wielu przedsiębiorców próbowało wielokrotnie zanim osiągnęli sukces. Tym którzy "nie urodzili się z buławą marszałkowską w garści" i sprawdzają się wiele razy nabywając doświadczenie, rząd polski (?) bardzo "pomaga" podatkiem pogłównym ("składka ZUS") w wysokości ca. 1450 zł miesięcznie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tom-ch monarchista(2020-02-22 09:04) Zgłoś naruszenie 326

  Teza fałszywa. Promowane są spółki które czesto mie placa podatkow. bo CIT to 0,6% obrotów to śmiech na sali. Państwo utrzymywane jest przez VAT ZUS akcyzę.. . PIT i CIT stanowi 15% dochodów państwa

  Odpowiedz
 • Abdul(2020-02-22 14:38) Zgłoś naruszenie 283

  Powiem wam szczerze to co widze na karcie google non stop nagonka na małe i mikro firmy. Odpimpajcie się wreszcie od nas. Chore stawki ZUS minimalna emerytura i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed upadkiem. Spychanie na etat to komuna a nie kapitalizm nie mówiąc o tym że praca na etat w największej części to wegetacja. Dniowke etatu zarabiam w godzine pracy na wlasnej i nikt mi nie wmówi że to Państwo dobrobytu.

  Odpowiedz
 • Marian(2020-02-22 11:13) Zgłoś naruszenie 217

  Czy autor może przytoczyć jakieś preferencyjne formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności ? Jedyne jakie znam to w niektórych przypadkach preferencyjna stawka ZUS, a to nie jest podatek tylko ubezpieczenie społeczne. Wg mojej wiedzy największe preferencje mają międzynarodowe korporacje. Rząd aby zachęcić do inwestycji często daje granty lub grunty w strefach ekonomicznych. Zwolnienia od podatku od nieruchomości, na sam koniec korporacje transferują zyski do rajów podatkowych. Proszę porównać obciążenia jednoosobowych firm w UK i PL to dopiero przepaść.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Późny kapitalista(2020-02-22 10:53) Zgłoś naruszenie 171

  Mikrobiznes daje większą satysfakcję z życia zawodowego, jest się odpowiedzialnym za własny interes, alternatywa to zostac bezimiennym znudzonym trybikiem w maszynie spędzającym życie w depresji. Podobno w wyniku chorób psychicznym ta czczona przez ekonomistow wydajność też spada i co teraz?

  Odpowiedz
 • smiech na sali(2020-02-22 10:24) Zgłoś naruszenie 168

  Czy autor myśli, że korporacje powstają na pstryknięcie palców? Czy często zaczynają od mikro biznesu sprzedającego "co popadnie na straganie". Żart, nie artykuł.

  Odpowiedz
 • Verus(2020-02-22 14:31) Zgłoś naruszenie 159

  Prowadzę własną firmę razem ze znajomymi od 5 lat i poczułem krew. Nie wyobrażam sobie powrotu na etat i pracy na majątek kogo innego. Nawet najbardziej banalny własny biznes jest lepszy od pracy w korporacji, a wspomnienia i przeżycia, jakie wtedy pozostają w umyśle są przepiękne. Czujesz się jak heros, który przetrwał i pokazał gest Kozakiewicza systemowi. Nigdy więcej zatrudnienia.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • keczup tej ziemi(2020-02-22 10:36) Zgłoś naruszenie 122

  Moja wydajność obecnie to 50 sprzedanych ********** w bułce dziennie, ale w planach mam za rok sprzedawać 1.000 dziennie, a za 5 lat 10.000. I co panie Wójcik - zatkao kakao?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pozdrawiam pana redaktora(2020-02-22 11:11) Zgłoś naruszenie 102

  Autor ma trochę racji gdy zerknąć na 10 lat wstecz, ale dziś technologie mobilne zbudowały przewagi dla działalności mikro w tym gdy chodzi o wydajność. Korporacje się grzeją, bo mikrofirma funkcjonująca na urządzeniach mobilnych i systemach w chmurze własnym mieszkaniu stała się tak mocno konkurencyjna, że korpo mają problem. Dziś dla mikro firmy duży system (a więc skala) nie jest problemem, bo jest chmura.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wypisujesiezsystemu(2020-02-22 11:08) Zgłoś naruszenie 61

  Hmm, może dlatego, że odpowiadają za 3/4 rynku?

  Odpowiedz
 • Krzysztof Kornatowicz(2020-02-23 21:19) Zgłoś naruszenie 50

  Co za kłamliwy, tendencyjny, wredny artykuł ! W początkach lat 90-tych mikrofirm było trzy miliony pięćset ysięcy, a w 2016 roku 1 miion, w tym kilkaset tysięcy zmuszonych do samozatrudnienia. A więc władze na Polskę zlikwidowały dużymi obciążeniami i handlem wielkopowierzchniowym obcych nacji , zwolnionych z podatków 3 miliony obywateli, którzy wygodnie żyli z samodzielnej pracy własnych rąk, nic nie chcąc od władz na Polskę, poza zostawieniem ich w spokoju! Za taki artykuł powinni powiesic takiego szpicla, redaktorka ! To wróg Polski, który szerzy kłamliwe informacje!

  Odpowiedz
 • Tytus(2020-02-23 23:15) Zgłoś naruszenie 50

  Jedyną uprzywilejowaną grupą przedsiębiorstw są państwowe pasożytnicze molochy typu poczta, telewizja czy kopanie węgla.

  Odpowiedz
 • majdan72(2020-02-23 23:49) Zgłoś naruszenie 41

  Wiedziałem że ten moment kiedyś przyjdzie. Centralnie sterowana gospodarka nienawidzi małych przedsiębiorców, bo na ich tle widać komunistyczne patologie "narodowych" molochów. Zaczyna się więc oswajanie opinii publicznej takimi bredniami jak wyżej. Nawet nie za bardzo jest się do czego odnieść i próbować polemizować bo cały artykuł to zlepek bzdur popartych jedynie wyobrażeniami autora. Ciekawe tylko dlaczego rosną koszty usług - przecież ci spece od "optymalizacji procesów" z wielkich korpo już dawno powinni sobie poradzić z takimi małymi podmiotami, tym bardziej że są obecnie wbrew pozorom faworyzowani .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • baad(2020-02-23 17:48) Zgłoś naruszenie 40

  Jedną z najlepszych zachęt dla młodego przedsiębiorcy jest z pewnością urzędowa danina dla państwa w kwocie około 1 300 zł co miesiąc na zasadzie "czy się stoi czy się leży". Od całej reszty VAT i dochodowy, łącznie jakieś 40% zarobku. Problem z uzyskaniem kredytowania gorszy niż na umowie zlecenie oraz ogólnie zakaz chorowania. Każdego dnia o poranku dziękuję temu rządowi, że dali zniżkę na zusy, choć po zniżce ten zus wynosi teraz tyle co jeszcze normalny z 10 lat temu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gajowy(2020-02-23 08:37) Zgłoś naruszenie 34

  Ja założyłem rok temu firmę jednocześnie pracując na etacie.płace kilkaset złotych ubezpieczenia.Reklamuję sie legalnie gdzie się da i mam klientów tyle w warsztacie że już nie daje rady.Stac mnie już na to żeby odejsc z etatu i płacić. daniny a z zarobek z etatu kupiłem nażędzia.Starczyło rok i dało się.Polecam innym sfrustrowanym na etatach.A jakiego energetycznego kopa daje moment założenia działalności to szok.I nie słuchajcie biadolenia w komentażach bo to konkurencja próbuje odstraszać nowych

  Odpowiedz
 • Michał(2020-02-29 17:05) Zgłoś naruszenie 10

  w przypadku małych i średnich firm wciąż istnieje niska świadomość możliwości jakie niesie ze sobą korzystanie z nazrzędzi finansowych. Mój znajomy jeszcze do niedawna myślał że prowadząc firmę jednoosobową nie może korzystać z faktoringu

  Odpowiedz
 • Bart(2020-02-29 18:49) Zgłoś naruszenie 10

  A to akurat często. Firmy kierują swoją ofertę głównie do średnich i dużych przedsiębiorstw. Nie każda firma też zgada się na współpracę chociażby z freelancerami

  Odpowiedz
 • krak(2020-02-23 19:35) Zgłoś naruszenie 14

  też mi mądrość. Od dawna to wie każdy jako tako myślący amator ekonomi. Jeśli mnożą się małe firmy i działalności jednoosobowe to utrudniają rozwój dużym i średnim firmą a głównie przez hamują innowację

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze