Miejska spółka wytwarza obecnie ok. 109 MW ciepła z trzech kotłów wodnych oraz jednego kotła parowego. Kotły są opalane miałem węglowym.

Dwa nowe kotły wodne będą opalane biomasą ze zrębki drzewnej. W sumie wytworzą one 25 MW ciepła i zastąpią jeden z kotłów wodnych, który stanie się źródłem alternatywnym w przypadkach nadzwyczajnych.

Inwestycja za 40,7 mln zł prowadzona jest w ramach miejskiego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej. Jak powiedziała PAP Ewa Murawko z PEC, dzięki nowemu rozwiązaniu spółka ograniczy produkcję niskiej emisji i zaoszczędzi na opłatach emisyjnych.

Projekt „Budowy instalacji spalania biomasy w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Suwałkach” został sfinansowany ze środków UE w kwocie 15 mln zł oraz pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 17,3 mln zł. Pozostałe 8 mln to środki własne spółki. Inwestycja ma być gotowa do końca października tego roku.

W ramach ograniczenia niskiej emisji PEC zamontował rok temu na jednym z kotłów wodnych instalację oczyszczania spalin za 11 mln zł. Do końca 2022 roku ma dokonać podobnej instalacji na pozostałych dwóch kotłach wodnych. Miejski system ciepłowniczy eksploatowany przez PEC pokrywa w sumie ok. 70 proc. całkowitego zapotrzebowania miasta na ciepło. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski