Jak poinformował prezes Grupy Tauron Filip Grzegorczyk, w porozumieniu z administracją publiczną spółka ustala obecnie zakres najpilniejszych potrzeb, na których zaspokojenie trafią przekazane przez firmę środki. "Robimy wszystko, aby wesprzeć służby medyczne, które w tym trudnym czasie z wielkim poświęceniem pomagają tysiącom Polaków" – powiedział.

Wcześniej Fundacja Tauron zaproponowała wsparcie przy zakupie środków niezbędnych do walki z koronawirusem 23 szpitalom i placówkom medycznym z południowej Polski. Pomoc zaoferowano placówkom z województw śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

W środę o przekazaniu 1 mln zł na działania służące walce z koronawirusem poinformowała też inna katowicka spółka - Węglokoks, a dzień wcześniej przekazanie na podobny cel 2 mln zł zadeklarowała Jastrzębska Spółka Węglowa - z tej puli szpital w Raciborzu otrzyma 1 mln zł, szpital w Tychach 500 tys. zł, a szpitale w Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim po 250 tys. zł.

Szpitale w Raciborzu i w Tychach, do których mają trafić także pieniądze Węglokoksu, zostały w ostatnich dniach w całości przekształcone w szpitale zakaźne na potrzeby pacjentów z koronawirusem - są wśród 19 takich placówek w Polsce. Zarówno w Raciborzu, jak i w Tychach, są już leczeni pacjenci, u których potwierdzono zakażenie.

W sumie w woj. śląskim stwierdzono dotąd 36 przypadków koronawirusa. Pacjenci, oprócz Raciborza i Tychów, przebywają w szpitalach w Cieszynie, Zawierciu, Chorzowie i Częstochowie oraz - za zgodą lekarzy i sanepidu - w domach. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, osoby, u których potwierdzono koronawirusa, jeżeli nie zostały przez lekarza skierowane do leczenia szpitalnego, mogą przebywać w ramach izolacji odbywanej w warunkach domowych.

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w związku z koronawirusem w regionie w środę wieczorem hospitalizowanych były 54 osoby, poddanych kwarantannie 1703, a pod nadzorem sanitarnym 5534.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w czwartek do południa w całej Polsce potwierdzono 325 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć osób zmarło. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.(PAP)

autor: Marek Błoński