Europo, działaj albo giń. Aby ratować gospodarkę, trzeba działań niestandardowych [OPINIA]

22 marca 2020, 07:30 | Aktualizacja: 28.03.2020, 17:36
Źródło:MAGAZYN DGP
Europa

Europaźródło: ShutterStock

Koronakryzys to nie przelewki. Zagrożeniem jest nie tylko widmo recesji. Na szali leży przetrwanie Unii Europejskiej oraz demokracji w krajach rozwiniętych”. Tak brzmi główne przesłanie listu otwartego zainicjowanego przez grupę portugalskich ekonomistów. Przyłączyło się do nich już wielu kolegów po fachu z całej Europy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (54)

  • Ironia losu(2020-03-22 10:43) Zgłoś naruszenie 8399

    Niemcy, Francja, Hiszpania - już idą w kierunku nacjonalizacji, chronienia własnego przemysłu i usług u siebie, nie tylko farmaceutyki, ale generalnie sektorów strategicznych. De facto to odwrót od globalizacji ale także powrót do prymatu państwa i gospodarek narodowych. UE okazała się wydmuszką, w chwili zagrożenia nikt nie ogląda się na KE i robi swoje.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Agnes(2020-03-22 11:06) Zgłoś naruszenie 131116

    A Polska to co?! Też jest nacjonalistyczna i idzie w tym kierunki. Teraz ka, dy kraj będzie myślał bardziej o sobie.... Bedzie więcej nacjonalizacji niż nam to się dziś wydaje.... A było to do przewidzenia od jakiegoś już czasu....

    Odpowiedz
  • Taaaaaaa(2020-03-22 11:18) Zgłoś naruszenie 124118

    Kazdy kraj Unii,ZAWSZE myślał tylko o sobie.To przygłupich Polaczków okłamywali Lewandowscy,Balcerowicze,Tuski,ze kapitał nie ma narodowości.Stąd do dziś w PO jest myślenie"po co nam porty,mamy Hamburg...."

    Odpowiedz
  • Ironia(2020-03-22 11:21) Zgłoś naruszenie 16530

    Eurokołchoźnicy są w kropce, bo nie mogą urządzać umiłowanych masowych spędów pełnych namiętnych haseł [bez pokrycia]. Pozostaje wzywanie do rysowania kredkami i zawieszanie ikon z Gretą Thunberg na ścianach. Ewentualnie, dla bardziej utalentowanych, w ramach majsterkowania domowego, KE może zalecić odlanie z gipsu popiersia Karola Marxa i ustawienie na poczesnym miejscu - oczywiście dla tych, którzy spóźnili się z takim "jedynie słusznym" uhonorowaniem "ojca współczesnej zjednoczonej Europy" - tak bardzo przecież uczczonego uroczyście przez komisarzy ludowych KE w 2018 - na 200 lecie urodzin Marxa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adeeeeer(2020-03-22 11:26) Zgłoś naruszenie 27061

    Aby ratować przemysł należy obniżyć koszt utrzymania państwa i zlikwidować przywileje emerytalne, 500 plus, renty wdowie. Jeżeli tego nie zrobimy to gospodarka padnie i uwstecznimy się do poziomu państw takich jak Ukraina a Polacy będą mogli pomarzyć o chińskich pensjach. Oczywiście uzależnieni od socjalu będą się oburzać na głosy rozsądku ale jak nie będzie reform to i tak stracą socjal bo państwo zbankrutuje.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • precz z komunistami!(2020-03-22 11:55) Zgłoś naruszenie 25722

    Europa nie byłaby na skraju przepaści, gdy nie żyła na kredyt. Nie żyłaby na kredyt, gdyby krótkowzroczni publicyści nie wmawiali ludziom, że to rząd musi zapewniać dobrobyt i opiekować się ludźmi i inne bzdury. To tacy jak pan Woś przyczynili się do tego, że ludzie nie potrafią o siebie zadbać, a zamiast oszczędności mają zobowiązania. To tacy jak pan Woś dawali rządom przyzwolenie na zadłużanie całych narodów. Niech teraz politycy i tacy jak pan Woś to wszystko spłacą, o!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ???????(2020-03-22 12:38) Zgłoś naruszenie 2093

    Kim są tu ludzie,którzy minusują oczywistą oczywistość?Takie chwile obnazają antypolskość.

    Odpowiedz
  • ZYGA(2020-03-22 13:38) Zgłoś naruszenie 131125

    UNIA EUROPEJSKA NIE ZDAŁA EGZAMINU !!!!!!!!!!!!!!! JAK BYŁO WSZYSTKO DOBRZE TO BYŁO DOBRZE JAK COŚ PĘKŁO TO RATUJ SIĘ KTO MOŻE UNIA TO POŚREDNIK KTÓRY ZARABIA

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wojtek(2020-03-22 16:41) Zgłoś naruszenie 174119

    Najpierw to trzeba mieć rząd a nie partaczy. I jeszcze ten oszołom z Żoliborza !!! Będzie chyba ciekawie niedługo !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jon(2020-03-22 18:30) Zgłoś naruszenie 3388

    Chcieli zostać bogami to mają, po co wynaleźli ten wirus a teraz nad im nie panują. O to zapłata

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mr, Big(2020-03-22 18:44) Zgłoś naruszenie 8598

    Mój wpis dotyczy wszystkich tych co bluzgaja na obecny rząd, "ograniczoność umysłu świadczy o tempocie" całe to wasze p, o, koalicja, czy jak to się tam nazywacie, nadajecie się do tarcia chrzanu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dawid G(2020-03-22 20:24) Zgłoś naruszenie 135106

    Trzeba podnieść podatki pracującym i dać je bezrobotnym, nie wiecie tego????

    Odpowiedz
  • viola(2020-03-22 23:01) Zgłoś naruszenie 28337

    trzeba wyhamować wszystkie socjale które narastały w każdym kolejnym kiełbasianym kroku wyborczym- byle wygrać wybory i pogrążyli państwo. teraz proszę jak przejdziecie test: dla poratowania sytyuacji trzeba to zlikwidować przy okazji rozwścieczycie tłum korzystających. głupich często ludzi- bo nawet w takim kryzysie będą się z pięścią domagać, że im się przecież należy. Dalsze rozdawnictwo nas dobije.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Cerber(2020-03-23 01:25) Zgłoś naruszenie 92112

    Przyjdzie czas na pracę własnych rąk znowu pojawiają się krowy ziemniaki marchewka w ogródku nic już nie dostaniecie za frajer skończył się świat jaki znacie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Elutka(2020-03-23 06:26) Zgłoś naruszenie 13248

    Naród, który nie szanuje swojego państwa, a więc swojej władzy, nauczycieli, prawników, lekarzy, księży, robotników, rolników, a więc siebie nawzajem nie może przetrwać

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Pola obudź sie(2020-03-23 07:29) Zgłoś naruszenie 18046

    Ażeby działać niestandardowo trzeba mieć odłożone środki tak jak to robiło PO. PiS chciał głosy więc rozdawał kasę. No cóż to ich problem. Ja na takie awarie odkładałem. To się nazywa poduszka finansowa

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ?(2020-03-23 10:24) Zgłoś naruszenie 1717

    Historia Europy zna już wiele przypadków podobnych związków państw i narodów, które ulegały rozpadowi.

    Odpowiedz
  • Petro (2020-03-23 16:14) Zgłoś naruszenie 838

    Chiny nas przejmą

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Daniel (2020-03-23 22:13) Zgłoś naruszenie 944

    Potrzebny nam prawdziwy przywódca który zrobi porządek i lad przywracając nam honorowe miejsce w świecie

    Odpowiedz
  • adamer(2020-03-23 22:24) Zgłoś naruszenie 13843

    Teraz rządzą leszcze, na taki czas się nie nadają , widać po ilości trupów a będzie więcej. Myślę że wyborczy już przejrzeli na oczy !

    Odpowiedz