Stopniowe odchodzenie od restrykcji ma przebiegać etapami. Najpierw, od 27 kwietnia mają zostać otwarte zakłady kosmetyczne i salony fryzjerskie, a placówki służby zdrowia zajmą się pacjentami, których planowane wizyty i zabiegi zostały przełożone ze względu na epidemię.

Od 11 maja ponownie zaczną działać szkoły podstawowe i sklepy, a od 8 czerwca wznowią działalność uniwersytety i szkoły zawodowe, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne.

Władze rozważają także zniesienie zakazu większych niż pięcioosobowych zgromadzeń, ale szczegóły mają być przedstawione pod koniec maja.

Przejście od jednego etapu do kolejnego nastąpi wtedy, kiedy nie będzie znaczącego wzrostu zachorowań na Covid-19, a harmonogram ułożono tak, aby obserwować efekty znoszenia kolejnych ograniczeń i na bieżąco na nie reagować - czytamy w oświadczeniu rządu umieszczonym na oficjalnej stronie internetowej.

Reklama

Podkreśla się też, że zasady higieny i zachowywania odległości muszą być nadal przestrzegane, a osoby narażone na wysokie ryzyko zakażenia powinny pozostać w domu.

W czwartek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG) poinformował, że na Covid-19 zmarło 1017 chorych, z czego 44 w ciągu ostatniej doby, a infekcję koronawirusem potwierdzono ogółem u 26 732 osób.

BAG zaznacza jednak, że te dane mogą się różnić od liczby ofiar epidemii przedstawianych przez poszczególne kantony. Według zestawienia prowadzonego przez biuro statystyczne kantonu Zurych, w całej Szwajcarii do czwartku z powodu koronawirusa umarło już 1275 osób.

Rząd Szwajcarii przedstawił także w czwartek nowe regulacje mające powstrzymać bankructwa małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały przez epidemię. Przewidziano m.in. możliwość odroczenia spłaty długów i poluzowanie zasad raportowania o zadłużeniu.