6-7 mln Francuzów ma trudności z opłaceniem czynszu, a w 35 proc. gospodarstw domowych z powodu kwarantanny spadły dochody.

Kryzys zdrowotny i społeczny związany z Covid-19 oraz wprowadzenie restrykcyjnej kwarantanny mają bezpośrednie konsekwencje dla osób najbiedniejszych, ale także dla klasy średniej – uważa ekonomista Pierre Concialdi z Ires.

Francuska lewica alarmuje, że w czasie kwarantanny około 3 mln dzieci we Francji jest niedożywionych, ponieważ nie otrzymuje ciepłych posiłków w szkolnych stołówkach, które z powodu kwarantanny są zamknięte.

Rząd ogłosił wydanie dodatkowych 39 mln euro na pomoc żywnościową dla najbiedniejszych osób, dotkniętych konsekwencjami epidemii koronawirusa i kosztami kwarantanny – poinformowała w czwartek na konferencji prasowej sekretarz stanu ds. ograniczania ubóstwa Christelle Dubos.

Reklama

W czwartek minister pracy poinformowała również o podwyższeniu wartości tzw. kuponów restauracyjnych, które rozdawane są przez zakłady pracy i pomoc socjalną. Kupony można wykorzystywać również w supermarketach i lokalnych sklepach. Ich wartość podniesiono z pułapu dziennego wykorzystania na poziomie 19 euro do 95 euro tygodniowo.

Około 4 mln zatrudnionych korzysta z kuponów restauracyjnych.

Parlament Europejski ogłosił natomiast, że zamierza oferować od przyszłego tygodnia około 500 darmowych posiłków dla najbiedniejszych mieszkańców Strasburga.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)