Organy podatkowe upierają się, że premie pieniężne wypłacane podatnikom przez ich kontrahentów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wczoraj zapadł kolejny wyrok, w którym sąd uznał, że premie nie podlegają VAT. Upór organów nie znajduje więc potwierdzenia w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Od lat wojewódzkie sądy administracyjne i Naczelny Sąd Administracyjny orzekają, że premie pieniężne przyznawane podatnikowi za osiągnięcie określonego poziomu sprzedaży czy obrotu nie stanowią wynagrodzenia za świadczone usługi, a zatem nie podlegają opodatkowaniu VAT. Wczoraj zapadł kolejny wyrok WSA w Warszawie potwierdzający tę linię orzeczniczą (sygn. akt III SA/Wa 3373/08, nieprawomocny). Wcześniej wielokrotnie zapadały identyczne wyroki WSA (np. WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 2866/08, WSA we Wrocławiu, sygn. akt I SA/Wr 1227/08) i NSA (np. sygn. akt I FSK 94/06).
Zdaniem NSA, gdyby uznać stanowisko organów podatkowych i ministra finansów za prawidłowe, dochodziłoby do podwójnego opodatkowania, co jest niedopuszczalne, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 33/03). Identyczne zdanie przedstawił również w uchwale skład siedmiu sędziów NSA (sygn. akt FPS 2/02). O zakazie podwójnego opodatkowania orzekał też Europejski Trybunał Sprawiedliwości (np. sprawa J 50/88).
Dlaczego zatem wbrew wyrokom sądów organy podatkowe twierdzą, że premie pieniężne podlegają opodatkowaniu? Ponieważ - jak wyjaśniała podczas rozprawy w WSA Małgorzata Sobońska, partner w MDDP Doradztwo Podatkowe - w obrocie prawnym istnieje ogólna interpretacja ministra finansów z 2004 roku, którą dyrektorzy izb skarbowych, wydający interpretacje podatkowe w imieniu ministra, czują się związani. Ekspert twierdził jednak, że interpretacja jest błędna, co potwierdził wojewódzki sąd administracyjny.
Reklama
Minister finansów powinien zatem zmienić swoją dotychczasową interpretację ogólną z 30 grudnia 2004 r., biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo sądowe. Wydając interpretację ogólną, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej, minister powinien uwzględniać orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
22 proc. stawka VAT stosowana do opodatkowania premii pieniężnych