Sejm przegłosował większość senackich poprawek do ustawy o BGK oraz ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Zmiana jest częścią Rządowego Planu Stabilności i Rozwoju. Zmiany w ustawie o poręczeniach mają na celu wzmocnienie systemu poręczeń i gwarancji oraz ułatwienie dostępu do finansowania, głównie w formie kredytów, małym i średnim przedsiębiorcom. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania nowelizacji ma zgłoszony przez Senat zapis zezwalający bankowi korzystającemu z gwarancji i poręczeń dla swojego portfela kredytów, na badanie zdolności kredytowej przedsiębiorców korzystających z poręczonych przez BGK kredytów.

Zdaniem autorów poprawki, gdyby BGK miał badać zdolność kredytową każdego przedsiębiorcy otrzymującego zabezpieczony przez ten bank kredyt, ustawa byłaby niemożliwa do realizacji. "Komisja Nadzoru Finansowego określi zasady, na jakich będą udzielane poręczenia i gwarancje portfelowe. Inaczej, każde indywidualne zobowiązanie wymagałoby decyzji BGK. Bank ten występowałby jako bank detaliczny rozpatrujący każdy wniosek. To czyniłoby ustawę niewykonalną. Ten przepis jest kluczowy dla powodzenia realizacji zmian w ustawie" - wyjaśniał senator Henryk Woźniak z PO sens senackiej poprawki.

Nowelizacja ustawy o BGK ma m.in. na celu umożliwienie BGK, jako bankowi państwowemu, wspieranie rządowych programów społeczno- gospodarczych oraz rozwoju regionalnego. BGK będzie mógł udzielać kredytów eksportowych zagranicznym nabywcom polskich towarów. Minister finansów będzie przekazywał środki na zwiększenie funduszu statutowego BGK. Ponadto BGK będzie miał możliwość sfinansowania programów rządowych ze środków pozyskanych z innych źródeł, w szczególności z zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz emisji obligacji w kraju i za granicą.

Zmienione zostaną również regulacje związane z popieraniem budownictwa mieszkaniowego. Zaproponowano m.in. likwidację Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i przekazanie ich aktywów na fundusz statutowy BGK. Wprowadzono możliwości udzielania przez BGK preferencyjnych kredytów m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego i spółdzielni mieszkaniowych na przedsięwzięcia inwestycyjno- budowlane mające na celu budowę lokali na wynajem.

Reklama