FT dotarł do dokumentu w sprawie polityki rolnej, przygotowanego przez Włochy, które przewodniczą G8, na pierwsze spotkanie na szczeblu ministrów poświęcone rolnictwu. Jest w nim mowa o konieczności natychmiastowego podjęcia działań interwencyjnych.
Dokument ostrzega, że po to, aby zapewnić dostateczne wyżywienie szybko rosnącej ludności i zaradzić skutkom zmian klimatu, do 2050 roku trzeba będzie podwoić światową produkcję rolną. W przeciwnym razie kryzys żywnościowy, utrzymujący się w znacznej części świata od 20 lat, „za kilkadziesiąt lat przekształci się w kryzys strukturalny”, a kolejne kryzysy żywnościowe pociągną za sobą „poważne konsekwencje nie tylko dla stosunków handlowych, lecz również dla stosunków społecznych i międzynarodowych, co z kolei będzie poważnie rzutować na bezpieczeństwo i stabilność światowej polityki”.
Ministrowie rolnictwa państw G8 mają się spotkać w drugiej połowie miesiąca w północnych Włoszech. Impuls do spotkania dał zeszłoroczny inflacyjny skok cen surowców rolnych, m.in. pszenicy i ryżu, który spowodował rozruchy w ponad 30 krajach. Chociaż od tego czasu ceny surowców rolnych spadły nawet o 40-50 proc., nadal są wyższe niż przed kryzysem.
James Bologer, prezes Światowego Forum Rolnictwa, oświadczył, że jedność ma żywotne znaczenie dla uniknięcia nieskoordynowanych działań krajów na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Tom Vilsak, amerykański sekretarz rolnictwa, powiedział, że Waszyngton planuje dwukrotne zwiększenie pomocy finansowej na rozwój rolnictwa w ubogich krajach.
Reklama