W jaki sposób przepisy o VAT regulują kwestie opodatkowania przedsiębiorców wykonujących usługi tapicerskie?
- Podmioty wykonujące usługi tapicerskie są najczęściej mikroprzedsiębiorcami. Wielu tapicerów jest nawet opodatkowanych w formie karty podatkowej w myśl zasad określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez niektóre osoby fizyczne.
Z kolei w ustawie o VAT znajduje się regulacja, z której tapicerzy skrzętnie korzystają, a mianowicie ze zwolnienia podmiotowego. Tapicerzy w przypadku nieprzekroczenia obrotu granicznego 50 tys. zł w proporcji do czasu prowadzenia działalności w danym roku podatkowym są zwolnieni z VAT. Skutkuje to korzystnymi konsekwencjami dla klientów, bowiem nie ponoszą oni ciężaru ekonomicznego podatku VAT. Tapicer wystawia klientowi jedynie rachunek.
Reklama
W przypadku przekroczenia przez tapicerów obrotu granicznego stają się oni podatnikami VAT obowiązanymi do wystawiania faktur z wyszczególnieniem kwoty należnego podatku do zapłaty. Bycie podatnikiem VAT ma także pozytywne oblicze z uwagi na fakt, że może on odliczyć podatek naliczony od zakupu materiałów. Tapicer zwolniony podmiotowo takiej możliwości nie ma.
Jaką stawką VAT opodatkowane są usługi tapicerskie i jaką ewidencję sprzedaży muszą prowadzić tapicerzy zwolnieni podmiotowo z VAT?
- Stawka na usługi tapicerskie to 22 proc. Zwolnieniu jednakże z opodatkowania podlega usługa tapicerska polegająca na renowacji mebli artystycznych mających charakter dzieł sztuki. Tapicerzy korzystający ze zwolnienia z VAT muszą prowadzić tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży, w której uwzględniona powinna być wartość sprzedaży za dany dzień. Co więcej, nie muszą oni składać deklaracji podatkowych.
Jak tapicer rozlicza się z klientem w przypadku otrzymania od niego materiałów oraz w przypadku rozliczenia zakupu materiałów za granicą?
- Ta kwestia powinna być uregulowana w umowie pomiędzy tapicerem a klientem. Zasadniczo w takim przypadku tapicer pracując na powierzanym mu materiale wykonuje tylko samą usługę. Tapicer będący podatnikiem VAT kupując materiały w krajach UE dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), gdzie ma możliwość rozliczenia podatku VAT. Podobnie jest z importem z krajów niebędących w UE.
Tapicer korzystający ze zwolnienia podmiotowego nie rozlicza WNT, a jest zobowiązany do zapłaty kwoty brutto u zagranicznego dostawcy. Nie ma jednak możliwości rozliczenia VAT w przypadku importu.