Pierwszą spółką, która ma być prywatyzowana na aukcji, będzie KolTram, kontrolowany przez Towarzystwo Finansowe Silesia, będący własnością Skarbu Państwa - powiedział w piątek rzecznik MSP Maciej Wewiór. KolTram specjalizuje się w produkcji nawierzchni kolejowej i tramwajowej. Aukcja odbędzie się w najbliższy czwartek w gmachu resortu skarbu.

Resort skarbu przygotował listę około 70 spółek, które mają być prywatyzowane w drodze aukcji. Na liście znalazły się m.in. przedsiębiorstwa państwowe z branży transportowej, elektrotechnicznej oraz turystycznej.

Taki sposób prywatyzacji przewiduje uchwalona pod koniec listopada ub.r. przez Sejm nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz zasad nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego. Nowelizacja ma zapewnić ministrowi skarbu instrumenty - m.in. aukcje - pozwalające na prowadzenie skuteczniejszej polityki prywatyzacyjnej.

Na aukcji można teraz sprzedać wszystkie udziały

Reklama

Ustawa ta przed nowelizacją umożliwiała MSP sprzedaż na aukcji 10 proc. udziałów przedsiębiorstwa. "Obecne przepisy pozwalają wystawić na aukcji wszystkie należące do Skarbu Państwa udziały spółki" - wyjaśnił Wewiór.

"Dla wielu spółek aukcje będą najlepszą formą prywatyzacji. Trudno sobie wyobrazić bardziej przejrzysty instrument, który w sposób jasny i transparentny pozwala przeprowadzić proces prywatyzacji" - dodał rzecznik.

Z aukcji mają być wyłączone strategiczne spółki Skarbu Państwa, na przykład z sektora energetycznego.

Zachęta dla OFE

MSP chce również zachęcić Otwarte Fundusze Emerytalne do udziału w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Minister skarbu Aleksander Grad spotkał się w czwartek z przedstawicielami OFE.

"Szef resortu skarbu rozmawiał z reprezentantami OFE o nowych instrumentach, które można byłoby zastosować do przeprowadzenia prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Tymi instrumentami byłyby zainteresowane nie tylko OFE, ale cały rynek. Chodzi m.in. o obligacje wymienne, zamienne oraz warranty subskrypcyjne (prawo pierwszeństwa nabycia akcji po określonej z góry cenie - PAP)" - podkreślił.