Jak podały w piątek chińskie media, pomoc rządu ma polegać m.in. na bezpośrednim wsparciu kredytowym dla nowych inwestycji oraz wprowadzeniu ulg podatkowych. Chiny chcą także rozwijać rynek wewnętrzny oraz prowadzić politykę proinnowacyjną.

Władze liczą, że dzięki wsparciu udział sektora informatycznego w przemyśle zwiększy się z obecnych 12 proc. do 15 proc. w roku 2011.

Z opublikowanego w piątek dokumentu wynika także, iż Pekin wesprze rozwój telewizji cyfrowej oraz systemów komunikacyjnych nowej generacji. Rząd chce znacznie szerzej niż do tej pory włączyć się także w promowanie rodzimych technologii za granicą.

Chodzi m.in. o chiński standard trzeciej generacji, przeznaczony dla telefonii komórkowej - TD-SCDMA (Time Division Synchronous Code Division Multiple Access - PAP). System ten oferuje szybszy dostęp do internetu niż technologie cyfrowe, używane obecnie przez większość telefonów w standardach stosowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W latach 2001-2007 chiński sektor elektroniczny i IT rozwijał się w tempie średnio 28 proc. rocznie. W zeszłym roku, w wyniku spowolnienia gospodarczego, zanotowano spadek o 12,5 proc.

W roku 2008 dochody tych dwóch sektorów wyniosły 920 mld USD; z tego poza granicami kraju sprzedano towary o wartości 520 mld USD, co stanowi ponad jedną trzecią przychodów z eksportu.

Rządowy plan wsparcia dla tych sektorów ma zostać sfinansowany z pieniędzy, jakie w listopadzie ub.r. Chiny przeznaczyły na wsparcie gospodarki w czasie światowego kryzysy finansowego. Nie podano, jaka część z przeznaczonych na ten cel 586 mld dolarów zostanie przeznaczona ma pomoc dla tych branż.