Postępowanie zostało wszczęte na początku kwietnia br. po tym, jak jeden z klientów RWE złożył na nią skargę.

Z informacji jakie zebrał Urząd wynika, że przed zawarciem umowy, spółka RWE Polska (dawniej RWE STOEN) unieumożliwiała klientom zapoznanie się z warunkami umowy. Konsument nie wiedział m.in. jak będzie rozliczane zużycie energii oraz do jakiej grupy taryfowej zostanie przydzielony.

UOKiK podał, że konsument, który chciał zawrzeć umowę ze spółką, wypełniał odpowiedni wniosek. Część rubryk w nim zawartych uzupełniała sama RWE Polska, wpisując m.in. grupę taryfową, moc i cykl rozliczeń - i taką umowę uznawała za zawartą. "Tym samym konsument nie miał możliwości zapoznania się z warunkami usługi, co więcej - nie miał nawet na nie wpływu. Urząd sprawdzi, czy spółka stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe" - napisano w komunikacie UOKiK.

Jak podał Urząd, zgodnie z prawem, opłaty za energię zależą od przynależności do określonej grupy taryfowej, dlatego taka informacja ma bardzo duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zawarciu umowy. RWE dzieli odbiorców na dwie grupy: gospodarstwa domowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą - w przypadku ostatniej taryfy opłaty są prawie trzy razy wyższe.

Reklama

Jak powiedziała PAP rzeczniczka RWE Iwona Jarzębska, podane przez UOKiK informacje o cenach energii dla odbiorców prowadzących działalność gospodarczą, są nieprawdziwe. Poinformowała, że opłata ta jest większa o 17 proc. od opłat jakie obowiązują odbiorców indywidualnych.

Poinformowała jednocześnie, że spółka RWE nie narusza praw konsumentów. "Chcemy przyczynić się do wyjaśnienia tej sytuacji. Jesteśmy w kontakcie z UOKiK i przekażemy szczegółowe informacje na temat sposobu zawierania umów z naszymi klientami" - powiedziała PAP.

"Mamy nadzieję, że postępowanie rozwieje wszelkie wątpliwości. Działamy zgodnie z prawem i ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów" - dodała.

Rzeczniczka powiedziała, że wszystkie istotne informacje na temat usług świadczonych przez RWE dostępne są na stronie internetowej, w Centrach Obsługi Klienta oraz na infolinii, która czynna jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Jeżeli zarzuty UOKiK potwierdzą się, prezes Urzędu może nałożyć na spółkę karę w wysokości nawet 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Jednocześnie UOKiK przypomina, że w razie pojawienia się jakichkolwiek trudności konsumenci mogą liczyć na pomoc rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów. Ponadto przy Urzędzie Regulacji Energetyki działa Rzecznik Odbiorców Paliw i Energii, który udziela pomocy konsumentom w sporach z przedsiębiorstwami energetycznymi wázakresie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży prądu i gazu. Zatrudnia 66 tys. osób, zaopatruje 14 mln klientów w prąd, a 6 mln w gaz. W 2008 r. przychody RWE wyniosły 49 mld euro.