Ogólny klimat koniunktury jest oceniany w kwietniu negatywnie, choć lepiej niż w marcu (minus 8 wobec minus 16)" - napisano w komunikacie GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 25 proc. (przed miesiącem odpowiednio 13 proc. i 29 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie".

Jak wynika z badania, oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od odnotowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień.

- Bieżąca produkcja jest ograniczana w mniejszym stopniu niż w marcu. W najbliższych trzech miesiącach nie przewiduje się spadku portfela zamówień. Prognozy produkcji wskazują na możliwość jej niewielkiego wzrostu.

Reklama

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł w kwietniu 2009 roku minus 17 wobec minus 30 w marcu, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 31% (w marcu odpowiednio 10% i 40%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podano w komunikacie.

Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w marcu.

Według GUS, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w kwietniu 2009 roku na poziomie minus 3 wobec minus 11 miesiąc wcześniej.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (w marcu – 15%), jej pogorszenie 21% (przed miesiącem 26%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W kwietniu sygnalizowany jest znacznie mniejszy niż w marcu spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Mniej pesymistycznie oceniana jest również sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów.