Odsetki dopisywane do rachunku bankowego na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19 proc. Jeśli rachunek bankowy pełni rolę rachunku firmowego, odsetki mają jednak inną kwalifikację podatkową.
Odsetki jako przychód
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przy rozliczeniu podatkowym zalicza do przychodów dochody z odsetek od środków pieniężnych utrzymywanych na rachunku firmowym Taką kwalifikację odsetek związanych z firmowym kontem podatnika określa art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT. Odsetki stają się przychodem przedsiębiorcy dopiero w momencie, kiedy zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji właściciela rachunku, tj. zaksięgowane na jego koncie. Zasada ta ma zastosowanie do przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych lub stawką liniową.
Wartość otrzymanych odsetek przedsiębiorca wykazuje jako przychód w księdze przychodów i rozchodów, co przekłada sie na wysokość miesięcznych zaliczek.
Reklama
Koszty firmy
Przedsiębiorca może ponosić różne koszty związane z kontem bankowym. Są to m.in. opłaty za prowadzenie rachunku oraz za dokonywane przelewy czy też wydanie kart płatniczych, oraz wszelkie inne prowizje bankowe od operacji płatniczych dokonywanych za pośrednictwem konta firmowego. Wszystkie te operacje stanowią dla przedsiębiorcy koszt podatkowy. Wydatki takie nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT, a zatem mogą zostać przeniesione w ciężar kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.
Tej samej kwalifikacji podatkowej podlegają też odsetki oraz opłaty związane z walutowym rachunkiem bankowym. Przedsiębiorca powinien pamiętać o zasadzie przeliczania kosztów i przychodów na złote. Zgodnie z art. 14 ust. 1a oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT ich przeliczenia na walutę polską dokonuje się według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu oraz z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.