Nabór wniosków odbywał się od 21 do 28 kwietnia. Do 28 kwietnia, do końca dnia, rolnicy dostarczyli do Agencji 15 593 wniosków. Do tej liczby zostaną dodane dokumenty wysłane do tego dnia listami poleconymi. O dotrzymaniu terminu decyduje data stempla pocztowego. Agencja zapewnia, że wszystkie wnioski złożone i wysłane pocztą w terminie wezmą udział w losowaniu, które określi kolejność ich rozpatrywania. Losowanie odbędzie się w Centrali ARiMR w Warszawie, osobno dla każdego województwa, nie wcześniej niż 21 dni i nie później niż 30 dni od dnia zakończenia przyjmowania wniosków o pomoc z tego działania.

Na modernizację gospodarstw rolnych ARiMR ma w tym roku 2,53 mld zł. Kwota ta została podzielona na województwa. W niektórych limit ten został znacznie przekroczony, zaś w innych kwota w tym naborze nie została wykorzystana. Jak poinformowała ARiMR, największe przekroczenie limitu jest w woj. zachodniopomorskim, gdzie dofinansowaniem może być objęty najwyżej co trzeci wniosek, a w woj. lubuskim co drugi. Wnioski złożone w tych województwach wyczerpały przyznane środki odpowiednio w ponad 330 proc. i w ok. 206 proc.

Natomiast w ośmiu województwach (dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim) pieniądze nie zostaną wykorzystane. "Oznacza to, że wszyscy rolnicy, którzy złożyli tam prawidłowo wypełnione wnioski mogą otrzymać pomoc o jaką się ubiegali" - poinformowało biuro prasowe. W regionach, w których limit pieniędzy przewidzianych na ten cel na 2009 r. nie został wyczerpany, Agencja ogłosi dodatkowy nabór wniosków.

Unijne pieniądze mogą być przeznaczone na pokrycie części kosztów np. budowy budynków służących produkcji rolnej i magazynów czy zakup maszyn i urządzeń. Dofinansowanie wynosi od 40-60 proc. wydatków na inwestycje. Na jedno gospodarstwo może otrzymać maksymalnie, w całym okresie wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, pomoc w wysokości 300 tys. zł.

Reklama